Pasowanie na czytelnika

Pod koniec września odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Celem imprezy było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród naszych najmłodszych dzieci, zachęcenie ich do czytania i wypożyczania książek.

Po powitaniu klasy nastąpiła krótka prezentacja biblioteki wprowadzająca dzieci w prawa

i obowiązki czytelnika, zwiedzanie działów z książkami, omówieniem układu książek na półkach, zapoznaniu się z księgozbiorem podręcznym w czytelni, omówieniem budowy książki oraz jej twórców.

Potem na podstawie wiersza T. Kubiaka pt. ”Ja jestem książka” zaprezentowano rodzaje książek jakie posiadamy w bibliotece. Przedstawiono dzieciom „prośby książki”, które wskazywały na szacunek do książki jako wytworu pracy ludzkiej.

Następnym zadaniem było ozdobienie czystej zakładki do książek przez każdego ucznia. Później w labiryncie półek z książkami dzieci poszukiwały ukrytych zagadek co cieszyło się największym zainteresowaniem.

Z rozszyfrowaniem zadań klasy poradziły sobie wyśmienicie. Po tym dzieci przystąpiły do uroczystego złożenia przyrzeczenia czego konsekwencją było pasowanie każdego ucznia na czytelnika biblioteki szkolnej. Dodatkowo wręczono każdemu czytelnikowi elektroniczną kartę biblioteczną co cieszyło się wielkim entuzjazmem. Spotkanie kończyło się wypożyczeniem pierwszej książeczki i zachęceniem dzieci do częstego korzystania z naszej biblioteki.

Małgorzata Gładysiak

Dorota Jędrzejak