Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Bella i Sebastian - recenzja filmu

 

"Bella i Sebastian" to seria filmów familijnych o niesamowitej przyjaźni między człowiekiem a psem.

Trzecia część przygód Belli i Sebastiana będzie miała premierę dopiero 1.06. tego roku, jednak nasi nauczyciele bibliotekarze mieli możliwość obejrzenia go już 23 kwietnia. Jest to film familijny, którego z racji niebywałego piękna zdjęć i wciągającej akcji nie powinni ominąć nawet najbardziej dorośli widzowie.

Dla małego sieroty Sebastiana śnieżnobiałe (po kąpieli) psisko okazuje się być najlepszym przyjacielem i obrońcą, zranionym zwierzęciem potrzebującym odrobiny ciepła i zaufania. Akcja filmu toczy się w roku 1943, na granicy francusko-szwajcarskiej, a więc na terenach okupowanych, stąd w filmie oprócz wiodącego wątku przyjaźni chłopca i psa (konkretnie pirenejskiego psa górskiego) znalazły się wątki dotyczące uchodźców przeprawiających się przez góry i życia pod butem wroga.

 

To nie pierwsza ekranizacja powieści Cécile Aubry: był już serial, było nawet japońskie anime! Nicolas Vanier zmienił to i owo (chłopiec jest nieco starszy niż w książce, dodany został wątek przeprawy żydowskich uchodźców), ale generalnie pozostał wierny oryginałowi: to poruszająca opowieść o odkrywaniu świata, wzruszającej przyjaźni, poszanowaniu praw natury. Wojna jest w niej tłem, dodatkiem, ale determinuje wiele zachowań i zdarzeń. Porządne kino familijne, polecane zwłaszcza tym dzieciom, które potrafią się na chwilę skupić, nie oczekują, że nieustannie będzie się coś działo – akcja toczy się bowiem dość wolno i brak tu spektakularnych sekwencji akcyjnych (może z wyjątkiem zimowych finałowych sekwencji przeprawy).

Jeśli z braku dzieci nie mamy powodu, by sięgnąć po kino familijne w tym wypadku jesteśmy całkowicie usprawiedliwieni. Film jest bowiem wysmakowany estetycznie, co sprawia, że nawet dorośli znajdują w jego oglądaniu niesamowitą przyjemność. Ma piękne zdjęcia nieskażonej cywilizacją przyrody i górskich plenerów. Aż chce się w góry!

 

Polecamy

Fragment recencji filmu ze strony: https://www.telemagazyn.pl/artykuly/bella-i-sebastian-bohaterski-psiak-czy-przebiegly-zabojca-recenzja-47071.html

2018-04-24 13:52:24 | czytaj więcej

Ogólnopolski konkurs literacki

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w ogólnopolskim konkursie bibliotecznym Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”.

Zadanie konkursowe  będzie związane z  książką „Dzieci z wyspy Saltkråkan”Astrid Lindgren w tłumaczeniu Marii Olszańskiej z ilustracjami Ilon Wikland.

Ocenie jury zostanie poddana oryginalność pracy, pomysłowość oraz wkład twórczy, a także wyobraźnia i biegłość językowa.

Na laureatów literackich zmagań czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięzca  otrzyma w nagrodę laptopa, a autorzy wyróżnionych prac – tablety. Ponadto Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” nagrodzi biblioteki  laureatów pulą książek, odpowiednio o wartości 5 000 i 3 000 złotych. Pisemne podziękowania otrzymają również nauczyciele i bibliotekarze sprawujący opiekę merytoryczną nad nagrodzonymi uczniami.

Konkurs trwa od 29 marca do 1 października 2018 roku.

 

Szczegółowe informacje, terminarz, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są na stronie  www.konkursbiblioteczny.nk.com.pl

 

Szczegóły na stronie: http://konkursbiblioteczny.nk.com.pl/dzieci_z_wyspy_saltkrakan.html

2018-04-16 13:02:13 | czytaj więcej

Nowe filmy DVD

2018-04-04 15:32:13 | czytaj więcej

Zaproszenie na przedstawienie pt. W poszukiwaniu zaginionego komputera

Uczennice z klasy 5b we wrześniu założyły grupę teatralną o nazwie "Jak w zegarku". Dwa razy w tygodniu w czytelni odbywały się próby do przedstawienia. 
 
Teatr "Jak w zegarku" zaprasza na pierwsze przedstawienie teatralne pt. 
W poszukiwaniu zaginionego komputera. W spektaklu poruszane są problemy  uzależnienia od: komputera, Internetu, komórki czy tabletu. Jest to zabawna opowieść o dwójce przyjaciół Wojtku i Klarze, którzy poszukują zaginionego komputera. W trakcie swojej długiej podróży odwiedzają Rzym i Wenecję. Przeżywają wiele przygód, w trakcie których poznają wiele dziwnych postaci, tj. kota, sowę czy nawet diabła. To, co się wydarzyło, pozwala nastolatkom zrozumieć, co jest ważne w życiu i na co trzeba uważać. 
Przedstawienie bardzo dobrze wpisuje się w założenia dwóch projektów szkolnych, tj.  "Tygodnia Europejskiego" i  "Bezpieczeństwo w sieci". 
 
Przedstawienie trwa 45 minut.
 
 
Serdecznie zapraszamy
2018-01-05 13:07:03 | czytaj więcej

Lektura pt. Stary człowiek i morze

Drogi uczniu klasy siódmej, jeżeli nigdzie nie możesz wypożyczyć lektury pt." Stary człowiek i morze" zgłoś się do biblioteki szkolnej.

Serdecznie zapraszamy

2018-01-05 13:13:42 | czytaj więcej

Zwycięzca konkursu Przecinek i Kropka – najlepsza książka dziecięca

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

przecinek i kropka 2015 final

Nagrodzona historia odpowiada na pytanie, które może wydawać się błahe, a jednak nad odpowiedzią główkowała nie jedna osoba – co dzieje się z zaginionymi i rozparowanymi skarpetkami? Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka, mama Bartka, Antka i Baśki – odkrywa tę tajemnicę na 160 bogato ilustrowanych stronach. Okazuje się, że zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Perypetie bohaterów zobrazował popularny grafik i muzyk – Daniel de Latour. “Przecinek i Kropka” to organizowany przez Empik konkurs, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze – jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. O zwycięzcy zadecydowali czytelnicy. W internetowym plebiscycie przez dwa tygodnie oddawano głosy na jedną z pięciu nominowanych pozycji. Finalistów wybrało grono znawców literatury dziecięcej.

Wśród nich, poza laureatem, znalazły się dwa niezwykłe albumy: “Pszczoły” (Wydawnictwo Dwie Siostry) Piotra Sochy o owadach, bez których świat nie mógłby istnieć oraz “Pod wodą/Pod ziemią” (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy docenieni na międzynarodowej arenie za “Mapy”, tym razem wprowadzą małego czytelnika w głąb planety.

O ważnych sprawach dyskutują bohaterowie “Królewny” (Wydawnictwo Bajka). Postaci wymyślone przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak próbują zdefiniować pojęcia, takie jak szczęście czy samotność, o których trudno rozmawia się nawet dorosłym.

“Królik i Chopin” (Wydawnictwo Rea) portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa to opowieść, w której królik odkrywając świat flory i fauny, poznaje jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka – muzykę. Zwierzę zaprzyjaźnia się z genialnym kompozytorem, co owocuje powstaniem specjalnego utworu.

Selekcji dokonało grono znawców literatury dla najmłodszych: Dorota Koman – dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki “Ars Libri”, Ewa Gruda – dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska – tłumacz i redaktor naczelna portalu Qlturka oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. Inicjatorem i organizatorem konkursu “Przecinek i Kropka” jest sieć salonów Empik.

www.przecinekikropka.pl

 

2017-10-17 08:56:04 | czytaj więcej

Podziękowania dla Sandry Nowaczyk z kl. 2e oraz Damiana Nowaczyka z kl. 6b

Serdeczne podziękowania dla Sandry Nowaczyk z kl. 2e oraz Damiana Nowaczyka z kl. 6b oraz rodziców, którzy podarowali łącznie 26 egzemplarzy pięknych książek dla dzieci.

2017-06-02 09:31:23 | czytaj więcej

Podziękowania dla Maksymiliana Chałupki z kl. 1A

Serdeczne podziękowania dla Maksymiliana Chałupki z kl. 1A i jego rodziców za przekazanie do biblioteki 7 pięknie ilustrowanych i ciekawych książek dla dzieci.

2017-05-30 12:51:50 | czytaj więcej

Podziękowania dla całej rodziny Nowaków: Marcina (kl. 1d), Magdy (3i), Marzeny (4e)

Serdeczne podziękowania dla Marcina Nowaka, Magdy Nowak, Marzeny Nowak oraz rodziców, którzy podarowali 19 pięknych książek dla dzieci.

2017-05-30 08:56:35 | czytaj więcej

Podziękowania dla Julii Dębowskiej z kl. 4a

Serdeczne podziękowania dla Julii Dębowskiej z kl. 4a i jej rodziców, którzy podarowali do biblioteki 5 pięknych książek dla dzieci.

2017-05-30 08:46:47 | czytaj więcej

Zwrot książek do biblioteki

 
Prosimy uczniów i nauczycieli o zwrot zaległych książek do biblioteki do 9 czerwca b.r.
2017-05-30 08:40:39 | czytaj więcej

Podziękowania dla Emili Małeckiej z kl. 4e

Serdeczne podziękowania dla Emili Małeckiej z kl. 4e i jej rodziców, którzy podarowali do biblioteki 5 pięknych książek dla dzieci.

2017-05-30 08:37:16 | czytaj więcej

Podziękowania dla Aleksandra Skibińskiego z kl. 1a

Serdeczne podziękowania dla Aleksandra Skibińskiego z kl. 1A i jego rodziców, którzy podarowali do biblioteki 5 ciekawych książek.

2017-05-30 08:33:59 | czytaj więcej

Podziękowania dla Antoniny Ligmanowskiej z kl. 1a

Serdeczne podziękowania dla Antoniny Ligmanowskiej z kl. 1a i jej rodziców, którzy podarowali do biblioteki pięknych 5 książek dla dzieci.

2017-05-30 08:32:01 | czytaj więcej

Podziękowania dla Dominika Napartego z kl. 4a

Serdeczne podziękowania dla Dominika Napartego z kl. 4a i jego rodziców, którzy podarowali do biblioteki 13 książek.

2017-05-29 10:27:02 | czytaj więcej

Podziękowania dla Hanny Jasińskiej z kl. 2i

Serdeczne podziekowania dla Hanny Jasińskiej z kl. 2i i jej rodziców, którzy podarowali do biblioteki 2 ciekawe książki.

2017-05-29 10:27:00 | czytaj więcej

Podziękowania dla Wiktorii Hernik z kl. 2e

Serdeczne podziękowania dla Gabrieli Hernik z kl. 2e i jej rodziców, którzy podarowali do biblioteki 5 nowych książek.

2017-05-26 14:24:50 | czytaj więcej

Podziękowania dla Wiktorii Wiatrowskiej z kl. 3d

Serdeczne podziękowania dla Wiktorii Wiatrowskiej i jej rodziców z kl. 3d, którzy podarowali do biblioteki 5 nowych książek.

2017-05-26 14:22:42 | czytaj więcej

Podziękowania dla Wiktorii Jankowiak z kl. 2e i Jakuba Jankowiaka z kl. 6e

Bardzo dziękujemy Wiktorii Jankowiak z kl. 2e i Jakubowi Jankowiakowi z kl. 6e i ich rodziców, którzy przekazali do biblioteki 2 nowe komplety książek z serii "Opowieściz Narnii".  

2017-05-17 14:55:14 | czytaj więcej

Podziękowania dla Franciszka Wysockiego z kl. 1c

Serdeczne podziękowania dla Franciszka Wysockiego i jego rodziców z kl. 1c, którzy podarowali do biblioteki 5 nowych książek.

2017-05-17 14:29:08 | czytaj więcej

Podziękowania dla Igora Wojciechowskiego z kl. 2e

Bardzo dziękujemy Igorowi Wojciechowskiego z kl. 2e za przekazanie do biblioteki 6 ciekawych książek.

 

2017-05-16 12:46:15 | czytaj więcej

Podziękowania dla Izabeli Musielak z klasy 3e

2017-05-15 08:56:16 | czytaj więcej

Podziękowania dla Nadii Szmyt z kl. 1c

Dziękujemy Nadii Szmyt z klasy 1c, która w kwietniu podarowała 5 ciekawych bajek do biblioteki szkolnej.

2017-05-10 11:25:13 | czytaj więcej

Podziękowania dla uczniów z klasy 2d

Serdeczne podziękowania dla uczniów z klasy 2d, którzy zaangażowali się w organizowaną przez bibliotekę szkolną zbiórkę książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie podarowali piękne i ciekawe bajki dla dzieci, które na pewno będą chętnie wypożyczane przez naszych czytelników. Uczniowie (Marta Gloger-Marszałkiewicz, Adam Marszałkiewicz, Wiktoria Bańka) łącznie podarowali 45 książek, Klaudii Baumgart (2 egz.), Mikołaja Lisieckiego (4 egz.), Szymona Duberta (3 egz.), Mateusza Stręka (5 egz.), Jakuba Kozaka (22 egz.), Konrada Mrówki (4egz.), Maryny Balcerzak (11 egz.), Kazimierza Kaszanego (22 egz.)

Dziękujemy też wychowawcy klasy 2d p. Beacie Rezler-Radziej, która ja zwykle zachęciła dzieci do czynnego udziału w akcji.

 

 

2017-05-10 09:15:54 | czytaj więcej

ZBIÓRKA KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI

Dnia 8 maja b. r. rusza akcja społecznej zbiórki książek dla naszej biblioteki szkolnej. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich uczniów i pracowników szkoły, którzy chcą aby księgozbiór naszej biblioteki był bogaty w lektury i książki przydatne dzieciom

i młodzieży.

Zbiórka pod hasłem „Każda książka na wagę złota”, będzie trwała do 31 maja b.r. Książki można przynosić do biblioteki szkolnej.

Dzieci które przyniosą powyżej 5 książek otrzymają pochwałę, a informacja o tym, że brali udział w akcji zostanie umieszczona na stronie www biblioteki.

Akcja wpisuje się w program X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”, który ma na celu popularyzację książek i czytelnictwa.

2017-05-05 11:16:08 | czytaj więcej

Podziękowania dla Kamila Walkowskiego z kl. 3A

nowe zdjęcie

Dziękujemy Kamilowi Walkowskiemu z klasy 3A i jego mamy, którzy w maju podarowali do biblioteki 79 ciekawych bajek przede wszystkim z seri ABC....UCZĘ!

2017-05-08 12:37:30 | czytaj więcej

Podziękowania dla Marcela Olejniczaka z klasy 5d

nowe zdjęcie

Dziękujemy Marcelowi Olejniczakowi z klasy 5d, który w kwietniu podarował do biblioteki szkolnej ok. 20 ciekawych bajek. 

2017-04-25 13:13:04 | czytaj więcej

Podziękowania dla Patrycji i Marty Jaśkowiak

Dziękujemy Patrycji i Marcie Jaśkowiak, które w kwietniu podarowały 22 ciekawe bajki do biblioteki szkolnej.

2017-04-25 13:10:46 | czytaj więcej

Podziękowania dla Anieli Filip z klasy 3e

Dziękujemy Anieli Filip z klasy 3e, która w kwietniu podarowała 5 ciekawych bajek do biblioteki szkolnej.

2017-04-25 13:08:32 | czytaj więcej

Podziękowania dla Marcela Olejniczaka z kl. 5d

Bardzo dziękujemy Marcelowi Olejniczakowi z klasy 5d za przekazanie do biblioteki 18 ciekawych książek.

Cieszymy się, że uczniowie piatych klas przekazują książki do biblioteki szkolnej.

2017-04-25 13:05:21 | czytaj więcej

Ogólnopolski konkurs biblioteczny

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” w roku szkolnym 2016/2017 organizuje ogólnopolski konkurs biblioteczny dla uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i IV-VI. Do konkursu uczeń może być zgłoszony przez nauczyciela lub bibliotekarza.

adaniem konkursowym w pierwszej kategorii wiekowej będzie wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką na temat związany z książką Grzegorza Kasdepke „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”, a dla uczniów klas IV-VI - praca pisemna w oparciu o książkę „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

Ocenie jury zostaną poddane oryginalność pracy, pomysłowość oraz wkład twórczy, a w przypadku drugiej kategorii wiekowej także wyobraźnia i biegłość językowa.

Na laureatów literackich zmagań czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma w nagrodę laptopa, a autorzy wyróżnionych prac – tablety. Ponadto Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” nagrodzi biblioteki laureatów pulą książek, odpowiednio o wartości 5 000 i 3 000 złotych. Pisemne podziękowania otrzymają również nauczyciele i bibliotekarze sprawujący opiekę merytoryczną nad uczniami nagrodzonych prac.

Konkurs trwa od 31 marca do 30 września, a głoszenie wyników nastąpi 15 listopada 2017 roku.

2017-04-10 15:54:50 | czytaj więcej

Nowe książki w bibliotece szkolnej

nowe zdjęcie
2017-04-03 12:21:17 | czytaj więcej

Podziękowania dla Laury Jankowiak z klasy 6e

nowe zdjęcie

Bardzo dziękujemy Laurze Jankowiak z klasy 6e za przekazanie do biblioteki 31 ciekawych książek.

Cieszymy się, że uczniowie szóstych klas przekazują książki, których już nie potrzebują.

 

 

2017-03-17 10:22:32 | czytaj więcej

Podziękowania dla rodziców Zofii Konickiej z 3A

nowe zdjęcie

W lutym mama uczennicy Zofii Konickiej z klasy 3a przekazała do biblioteki 35 książek i 16 płyt z audiobookami. Książki to głównie lbajki dla dzieci. Książki są w bardzo dobrym stanie i na pewno wielu naszych czytelników skorzysta z tych książek. Bardzo dziękujemy!

2017-02-20 15:12:56 | czytaj więcej

Festiwal Teatralny (Zosia z ulicy Kociej)

nowe zdjęcie

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz uczestników kół teatralnych działających przy domach kultury do udziału w ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Zosia z ulicy Kociej w roku szkolnym 2016/2017. 
Zadaniem dla drużyn, które zgłoszą swój udział, będzie przygotowanie spektaklu na podstawie dowolnie wybranego fragmentu z jednej z części serii Zosia z ulicy Kociej
Festiwal będzie się składał z trzech etapów:

 • weryfikacji wideo (luty 2017),
 • dwóch półfinałów (kwiecień 2017)
 • i uroczystego finału (maj 2017).

Ocenie zostaną poddane: atrakcyjność spektaklu, scenariusz, przygotowanie oraz zaangażowanie uczestników. Festiwal przeznaczony jest dla uczniów klas II–V szkół podstawowych. 
Każdy uczestnik półfinału i finału otrzyma dyplom oraz najnowszy tom z serii Zosia z ulicy Kociej.Dodatkowo każdy uczestnik wyróżnionego w finale zespołu otrzyma nagrodę w postaci bonu o wartości 500 zł do wykorzystania w księgarni internetowej www.nk.com.pl. Natomiast każdy uczestnik zwycięskiego zespołu telefon komórkowy o wartości do 1000 zł.

Pisemne podziękowania otrzymają również opiekunowie wszystkich grup teatralnych.

Na zgłoszenia, w którego skład wchodzą a) materiał video na płycie CD, DVD lub pendrive`a, b) formularz zgłoszeniowy, c) podpisane oświadczenie stanowiące Załącznik nr 1 do Regulaminu, zawierające m.in. oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Regulaminu i jego akceptacją czekamy do 1 lutego 2017 r.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem: festiwalteatralny@nk.com.pl

 

2017-01-19 11:42:28 | czytaj więcej

SPOTKANIE Z KATARZYNĄ KŁOSIŃSKĄ

nowe zdjęcie

20 stycznia o 18:00, Scena Nowa, CK Zamek, Poznań

 

Wspólnie z Katarzyną Kłosińską wyjaśnimy różne językowe wątpliwości i zastanowimy się nad zawiłościami polszczyzny i jej najnowszymi tendencjami.

Prowadzenie: Anna Misztak, redaktorka naczelna lubimyczytać.pl

Więcej informacji na: zamek.poznan.pl

2017-01-17 08:58:24 | czytaj więcej

Spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem

nowe zdjęcie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem p. Emilem Wittem, które odbędzie się 31 stycznia o godzinie 11.00  w czytelni biblioteki na os. Czwartaków. Podróżnik będzie opowiadał o swojej wyprawie do Ameryki Południowej.

Zgłoszenia udziału w spotkaniu do  17 stycznia b.r. w bibliotece szkolnej.

2017-01-13 13:03:08 | czytaj więcej

Konkurs czytelniczy "Książkomania"

Konkurs czytelniczy

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaprasza nauczycieli oraz uczniów szkoły podstawowej klas IV – VI i gimnazjum do udziału w konkursie czytelniczym „Książkomania”.  Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, doskonalenie umiejętności językowych uczniów, a także motywowanie ich do wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Zadaniem konkursowym jest zareklamowanie ulubionej książki w formie krótkiego filmu (do 3 minut). Film może zostać nagrany w wybranym języku: polskim lub obcym. Termin nadsyłania prac: do 31 stycznia 2017 r. 
Wręczenie wyróżnień odbędzie się w marcu 2017 r – podczas Targów Edukacyjnych.

2017-01-13 12:48:21 | czytaj więcej

Rozstrzygnięcie konkursu "Baśnie, naturalnie!"

W dniu 15 grudnia w bibliotece szkolnej o godz 10. 25 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród w konkursie ogólnopolskim (etap szkolny)  "Baśnie, naturalnie!".

Prosimy o zgłoszenie się do biblioteki następujacych uczniów:

Diego Urbański z kl. 1c

Rafał Olszewski z kl. 1c

Radomir Podolak-Laskowski z kl. 5c

Hanna Golon z kl. 1c

Marta Kiersk z kl. 3h

Nadia Szmy z kl. 1c

Maja Szmyt z kl. 4b

Gabriela Hernik z kl. 2e

Mikołaj Braciszewski z kl. 3f

Maja Piaskowska z kl. 1c

Aniela Filip z kl. 3e

Antoni Słowiński z kl. 1c

Paweł Maćkowiak z kl. 1c

Agnieszka Włodarczyk z kl. 1c

Maja Wojtczak z kl. 1c

Franciszek Wysocki z kl. 1c

Maksymilian Wojdak -Chałupka z kl. 1a

2016-12-14 08:39:00 | czytaj więcej

Rodzice wspierają czytelnictwo w naszej szkole

W grudniu mama uczennicy Martyny Bartczak z klasy 2d przekazała do biblioteki 30 książek. Książki to głównie lektury, komiksy i literatura przygodowa. Książki są w bardzo dobrym stanie i na pewno  wielu naszych czytelników skorzysta z tych książek. Bardzo dziękujemy!

 

2016-12-14 08:34:21 | czytaj więcej

Konkurs plastyczny „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6 naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”.

Konkurs jest adresowany do uczniów klas 6 Szkół Podstawowych gminy Swarzędz.

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu.

Termin przesyłania prac upływa 31 grudnia 2016 r.

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

DLA UCZNIÓW KLAS 6

  „BOHATEROWIE UTWÓRÓW HENRYKA SIENKIEWICZA”

 

 

 

 

 1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna w Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu.
 2. Konkurs rozpoczyna się 30-go listopada 2016 r. i trwać będzie do 31 grudnia 2016r.
 3. Temat prac konkursowych brzmi: „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”.
 4. W konkursie mogą brać udział tylko uczniowie klas VI Szkół Podstawowych Gminy Swarzędz.

Warunki uczestnictwa w konkursie.

 1. Prace konkursowe należy przesłać/dostarczyć do Biblioteki Szkolnej Gimnazjum       nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu os. Czwartaków 1 62-020 Swarzędz do dnia 31 grudnia 2016 roku.
 2. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w dowolnej technice. Temat pracy: „Bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”.
 3. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami własnymi, wykonanymi dowolną techniką, wcześniej nieopublikowanymi.
 4. Każdy z uczniów może przekazać tylko jedną pracę.
 5. W Konkursie można brać udział wyłącznie osobiście, tj. niedopuszczalne jest dokonywanie Zgłoszeń w imieniu osób trzecich.
 6. Każdy uczestnik konkursu powinien opatrzyć pracę tytułem oraz swoimi danymi: imię i nazwisko, klasa i nazwa szkoły. Dane te będą służyć do kontaktu organizatora           z uczestnikiem konkursu. Prace nie podpisane, anonimowe nie będą zakwalifikowane do konkursu.
 7. Dane osobowe uczestników pozyskane są wyłącznie do celów Konkursu i nie będą udostępniane podmiotom trzecim.
 8. Naruszenie przez uczestnika konkursu któregokolwiek z warunków konkursu oznaczać będzie nie zakwalifikowanie pracy do konkursu lub utratę prawa                 do nagrody.

Wyniki konkursu i nagrody

 1. Jury powołane przez Organizatora, spośród przekazanych prac wyłoni laureatów konkursu.
 2. Kryteria oceny prac: zgodność z tematyką, estetyka pracy i oryginalność.
 3. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas Dnia Patronów Szkoły        w styczniu 2017 r. w Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu, o czym uczestnicy konkursu i Szkoły Laureatów zostaną wcześniej powiadomione. Dodatkowo informacja o Laureatach zostanie zamieszczona na stronach Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu.

 

Postanowienia końcowe:

 1. Przekazując pracę na konkurs, uczestnik zgadza się na ekspozycję pracy podczas Dnia Patronów Szkoły Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu w styczniu 2017 roku oraz na jej opublikowanie na stronie internetowej.
 2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Beata Suluk

 

Małgorzata Filipiak-Cieślak

2016-12-09 16:11:09 | czytaj więcej

Spotkanie autorskie w Księgarni Pinokio

nowe zdjęcie

Kto z Was jeszcze nie zna opowiadań o przesympatycznej rodzinie Tutków? Już w najbliższą sobotę będzie okazja, aby to zmienić!

Księgarnia „Pinokio” serdecznie zaprasza na spotkanie z panią Agnieszkę Ginko - autorką książki "Tutlandia" oraz "Tutlandia - Niespodzianki"

Pierwsza część opowiadań o rodzinie Tutków została nominowana do nagrody Książka Roku 2013. Natomiast druga część książki otrzymała Wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FELIKS 2016 za promowanie wartości rodzinnych!!!

Sobota 26 listopada godz. 11.00

księgarnia Pinokio ul. Grudzińskiego 7/6
WSTĘP WOLNY!

 

2016-11-25 13:45:43 | czytaj więcej

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim - premiera "Klątwy dziewiątych urodzin"

nowe zdjęcie

Co robić, gdy wiatr wciąż dmie i huczy? Trąby powietrzne porywają ludzi z ulic. W Warszawie zostają zamknięte szkoły i lekcje odbywają się przez internet. Początkowo Mai się to nawet podoba, ale ile można siedzieć w domu?  Na dodatek rodzice wpadają w manię konstruowania coraz to nowych, zadziwiających wynalazków i nie mają dla niej czasu. Na szczęście z niespodziewaną wizytą przyjeżdżają ciabcia i Monterowa... Na szczęście? Akurat! Wraz z nimi zjawia się nie tylko kot, Foksi i tajemniczy sakwojaż, ale też bardzo zła nowina - nad Mają zawisła klątwa!

Aby jej uniknąć, dziewczynka musi do dnia swoich dziewiątych urodzin odnaleźć... cegłę, która po wojnie przywędrowała do odbudowywanej Warszawy aż ze Szczecina. Pomogą w tym zagadki skrywane przez... warszawskie legendy.
Ech, te legendy... Ile w nich prawdy?! Syrena podkradająca "słoikom" słoiki, Złoty Kaczor knujący na Tamce, przedsiębiorczy Wars i Sawa oraz piszcząca w gnacie, wszechwiedząca Nadwiślańska Bieda...
A wichura z każdym dniem przybiera na sile i na domiar złego w stolicy szerzy się "Zaraza miłości", na którą zapada także Monterowa...

Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl

Wstęp wolny.

Zobacz www.ksiegarniazbajki.pl

2016-11-15 12:58:52 | czytaj więcej

Spotkanie z Elżbietą Wasiuczyńską i Wojciechem Widłakiem - twórcami "Pana Kuleczki"

nowe zdjęcie

Przygody Pana Kuleczki i trójki jego przyjaciół od lat cieszą się
niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych czytelników. Oprócz mądrych, pouczających oraz zabawnych historii pisanych przez Wojciecha Widłaka, dzieci mają okazję podziwiać wyjątkowe wizerunki postaci tworzone przez Elżbietę Wasiuczyńską. Chyba nikt nie wyobraża się Pana Kuleczki inaczej niż jako eleganckiego Pana w gustownym kapelusiku i z kolorową muszką pod szyją.

15.00-16.00 warsztat dla nauczycieli

17.30-19.30 spotkanie dla rodziców z dziećmi

Wstęp wolny.

2016-11-15 (wtorek) 

15:00-19:30 
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

 

Zobacz www.zamek.poznan.pl/index,pl.html

2016-11-15 12:48:18 | czytaj więcej

Już czytam - nowa seria książeczek do samodzielnego czytania

nowe zdjęcie

Już czytam to wznowienie serii 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i wesołe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające wyniesioną z książek wiedzę. Książki zostały skonsultowane przez metodyka edukacji wczesnoszkolnej.

Z tej serii biblioteka zakupiła następujące tytuły:

2016-10-27 09:19:50 | czytaj więcej

Horror! Dlaczego dzieci lubią się bać? – seria książek „Nelly Rapp”

nowe zdjęcie

 

Przyspieszone bicie serca przed wejściem do ciemnej piwnicy, dziwne dźwięki dochodzące ze strychu, wyobrażanie sobie, co może siedzieć pod łóżkiem, zabawa w wywoływanie duchów albo opowiadanie historii o wampirach na obozie... Strach to nieodłączny element dzieciństwa. Teraz dzieci mogą sobie horrory po prostu poczytać. I do tego nieźle się pośmiać.

 

Martin Widmark

To ten pisarz, który „rozczytuje” dzieci. Wystarczy, że jakaś jego książka wpadnie w ręce mniej więcej sześcio- czy siedmiolatka, który rozpoczyna przygodę z samodzielnym czytaniem, a przeistacza się on w mola książkowego. To właśnie Widmark jest autorem niezwykle popularnej serii o parze detektywów – Tajemnic Lassego i Mai.

 

la tych, którzy już przeczytali wszystkie tomy Tajemnic, mamy dobrą wiadomość! Po kryminałach dla dzieci czas na horrory! Całkiem niedawno pojawiła się nowa seria autorstwa Martina Widmarka: Nelly Rapp. Wydawnictwo Mamania opublikowało najpierw dwa pierwsze tomy: Nelly Rapp i Upiorna Akademia oraz Nelly Rapp i frankensteiniak, a teraz ukazały się dwa kolejne: Nelly Rapp i wilkołaki oraz Nelly Rapp i nawiedzony sklep. Druga dobra wiadomość jest taka, że seria w Szwecji liczy sobie w tej chwili piętnaście tomów, więc na jakiś czas Mamania ma zapełniony kalendarz wydawniczy, a dzieci – zapewnioną lekturę.

 

Nelly Rapp

 

Główna bohaterka to dziesięcioletnia zwyczajna dziewczynka, której nawet nie wierzy w duchy. Wszystko ulega jednak zmianie podczas przyjęcia urodzinowego wujka Hannibala. Nelly, szukając łazienki, odnajduje w domu wujka Upiorną Akademię. Zostaje upiorną agentką, której zadanie polega na tropieniu i unieszkodliwianiu różnych upiorów. Zawsze towarzyszy jej wierny pies Londyn.

 

Strach ma wielkie oczy

W nowej serii Martina Widmarka poza dziesięcioletnią dziewczynką czytelnicy spotkają wampiry, upiory i inne straszydła. Czy taka książka nadaje się dla dzieci? Niektórzy rodzice mogą mieć wątpliwości. Wszystko zależy od konkretnego dziecka, ale generalnie – seria jest bardzo zabawna i raczej nie przestraszy nikogo na serio. Jeśli myślicie, że lepiej nie wywoływać wilka z lasu i nie dawać dzieciom takiej lektury, nic bardziej mylnego! Dzieci w tym wieku mają niezwykle bujną wyobraźnię i każde z nich i tak ma świat swoich strachów, mniej lub bardziej upostaciowionych. Lektura książek o Nelly Rapp pozwoli oswoić się z potwornościami. Co więcej, autor tak przedstawia wszystkie straszne postaci, że po prostu je ośmiesza, przez co czytelnik może po prostu przestać się bać.

 

Warto pamiętać o tym, że strach jest jedną z podstawowych emocji. Dzieci same szukają potencjalnych powodów do odczuwania strachu, od zawsze opowiadają sobie historie o duchach i straszą się nawzajem. Jest to pewna forma treningu emocjonalnego, bo strach jest potrzebny i trzeba nauczyć się z nim radzić. Poza tym zastrzyk adrenaliny wywołany przez tę emocję może być po prostu przyjemny. Nelly Rapp z całą pewnością dostarcza dawki strachu i adrenaliny odpowiedniej dla młodego czytelnika. W dodatku w towarzystwie dużej dawki śmiechu.

 

 

Artykuł ze stony: http://dziecisawazne.pl/horror-dlaczego-dzieci-lubia-sie-bac-seria-ksiazek-nelly-rapp/

 O autorce artykułu:

Joanna Adamska

http://natuli.pl

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

2016-10-27 09:07:29 | czytaj więcej

Magia powraca z HARRYM POTTEREM

nowe zdjęcie

Księgarnia zaprasza na nocne otwarcie!

Przyjdź przebrany za ucznia Hogwartu!!!

Trzy nagrody za najciekawsze przebranie!!!

Już w piątkową noc z 21 na 22 października w Księgarni Pinokio przy ul. Grudzińskiego 7/6, odbędzie się nocna premiera ósmej części

 Harrego Pottera

"Harry Potter i przeklęte dziecko".

O godz 23.00zapraszamy Was na warsztaty,

a już minutę po północy będzie można kupić nowe przygody ulubionego bohatera.

Nie przegapcie tej magicznej nocy!!!

2016-10-11 11:34:59 | czytaj więcej

Zagłosuj na naszą bibliotekę!

nowe zdjęcie

Empik wspiera biblioteki

 

Można głosować na podstawówki, którym Empik zapełni biblioteczne półki.

 Do 10 szkół, które uzyskają najwięcej głosów internautów trafi aż 10 tysięcy książek.

 

Do konkursu zgłosiło się ponad 300 szkół z całej Polski. Można na nie głosować w specjalnej aplikacji na stronie http://www.empik.com/kultura/przecinek-i-kropka/zaglosuj-na-biblioteke/.

 

Wpisz: Swarzędz

 

Wybierz: Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu

 

Kliknij na:  Zagłosuj

 

Uwaga!

Do oddania głosu na naszą szkołę niezbędne jest posiadanie profilu na Facebooku

Każdy może oddać dziennie jeden głos na wybraną bibliotekę.

Głosowanie potrwa do 6 listopada b.r.

 

W ostatnim etapie zostanie wyłonionych dziesięć placówek, do których na Mikołajki dotrze aż 10 tysięcy książek. Empik, w którym książki zajmują szczególne miejsce, postanowił wzbogacić trwający od wielu lat program rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych – „Przecinek i kropka” – o nowy ważny element.

 

Zwróciliśmy uwagę na biblioteki w szkołach podstawowych, które są często miejscem pierwszego kontaktu dzieci z literaturą. To tam najmłodsi „połykają haczyk”, poznają niezwykłe historie, które rozbudzają wyobraźnię. Jednak nie wszystkie biblioteki mogą zaoferować dzieciom aktualny księgozbiór i ciekawe nowości – mówi Prezes Empiku, Ewa Szmidt-Belcarz.

2016-10-12 11:01:34 | czytaj więcej

Co kryją tajemnice?

nowe zdjęcie

Biblioteka ogłasza projekt czytelniczy „Co kryją Tajemnice…?” opracowany na podstawie serii książek  „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i Heleny Willis.

Projekt skierowany jest do wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły.

Celem projektu jest upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów.

Szwedzka seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników naszej biblioteki szkolnej. Książki z tego cyklu błyskawicznie znikają z półki, a uczniowie , których wciągnęło rozwiązywanie detektywistycznych zagadek, dopytują, czy ukazały się już kolejne tomiki.

 Wszystkim fanom Lassego i Mai proponujemy trzy różne konkursy, w których uczniowie mogą wykazać się znajomością serii.

Rozstrzygnięcie trzech konkursów nastąpi 10 listopada w czwartek w bibliotece szkolnej

Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody

Zapraszamy !!!

2016-10-07 15:04:28 | czytaj więcej

Quiz ze znajomości cyklu „Tajemnice…”

nowe zdjęcie

Odpowiedzi na poniższe pytania należy napisać na kartce, następnie podpisaną imieniem i nazwiskiem wrzucić do urny

w bibliotece.

 

1.     Podaj imię i nazwisko tłumacza serii książek o przygodach Lassego i Mai.

2.     W jakiej innej książce występuje bohater o imieniu Lasse? Podaj tytuł  i autora tej książki.

3.     Kto okazał się złodziejem obrazów w muzeum?

4.     Skąd Maja dowiedziała się o kradzieży obrazu z muzeum?

5.     Napisz co to jest szafran i do czego jest stosowany.

6.     W jakiej książce występuje Idared – chiński jamnik jabłkowy? Podaj tytuł tajemnicy.

7.     Napisz jakimi cechami powinien odznaczać się detektyw.

8.     Podaj tytuły książek jakie skradziono z biblioteki.

9.     Napisz gdzie spotykają się mieszkańcy Valleby w przeddzień Wigilii.

10.   Napisz kim był Muhammed Karat.

11.   Wyjaśnij co wspólnego ma „Tajemnica diamentów” z jabłkami.

12.   Gdzie Lasse i Maja urządzili swoje biuro detektywistyczne?

13.   Jaki układ ciastek na wystawie sklepowej aranżowała Ulla Bernard aby pomóc złodziejowi?

         Napisz nazwy  tych ciastek w odpowiedniej kolejności.

14.   Jaką nagrodę obiecywało Muzeum za znalezienie złodzieja?

15.   Przyrządy, które Lasse i Maja wykorzystywali w pracy detektywów to: lornetka, aparat fotograficzny, lusterka, latarki, sztuczne nosy i peruki, notes i długopis lub ołówek, rowery oraz komputer i sejf. Jakiej rzeczy brak wśród wymienionych?

2016-10-11 10:57:04 | czytaj więcej

Konkurs plastyczny "Moja ulubiona przygoda Lassego i Mai"

nowe zdjęcie

Biblioteka ogłasza konkurs plastyczny „Moja ulubiona przygoda Lassego i Mai”

Prace mają być wykonane w technice dowolnej na kartach z bloku formatu A-4, jeden uczeń może oddać na konkurs tylko jedną pracę podpisaną imieniem i nazwiskiem oraz klasą. Rysunki przynosimy do biblioteki do 8 listopada

Komisja wybierze najciekawsze prace, które zostaną nagrodzone

Zapraszamy!!!

2016-10-07 15:13:26 | czytaj więcej

Konkurs literacki

nowe zdjęcie

Biblioteka ogłasza konkurs literacki na napisanie kolejnej części „Tajemnic…”

Moi drodzy do tej pory ukazały się 23 tytuły tej poczytnej serii detektywistycznej przygód Lassego i Mai. Waszym zadaniem będzie wymyślenie i napisanie kolejnej ciekawej opowieści z serii „Tajemnic…”.

Objętość pracy to co najmniej trzy strony formatu A-4, najważniejszy jest jednak pomysł oraz sposób ciekawego opowiedzenia historii jakie przydarzyły się głównym bohaterom Lassemu i Mai. Akcja opowiadania powinna rozgrywać się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Należy wymyśleć oryginalnych bohaterów , którzy będą uwikłani w skomplikowane zagadki. Przed skonstruowaniem opowieści należy dokładnie zapoznać się z mapą Valleby.

Podpisane imieniem i nazwiskiem Wasze prace pisemne dostarczamy do biblioteki w terminie do 6 listopada b.r.

Najciekawsze opowieści zostaną nagrodzone

Powodzenia!!!

2016-10-07 15:08:02 | czytaj więcej

„Tajemnica więzienia” – nowość z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

nowe zdjęcie

W więzieniu w Valleby pastor wystawia „Hamleta”. Aktorami są trzej więźniowie. Podczas przedstawienia na scenie dzieją się nieoczekiwane rzeczy i padają dziwne zdania. Gdy publiczność na koniec oklaskuje spektakl i ponownie rozsuwa się kurtyna, aktorów nie ma na scenie! Co się z nimi stało? By to wyjaśnić, potrzebni będą oczywiście Lasse i Maja!

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

 

Serdecznie zapraszamy do biblioteki

2016-10-27 08:18:37 | czytaj więcej

Nowe tytuły lektur w klasach 1-4

nowe zdjęcie

W związku z tym, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży chcemy zaproponować nauczycielom wzbogacenie kanonu lektur o nowe tytuły.

 W tym celu w październiku księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe tytuły książek, więc serdecznie  zachęcamy wychowawców do wybierania tych książek. 

Uważamy, że jest to wspaniałe wzbogacenie kanonu lektur w klasach 1-4:

 

1.      „Tajemnica diamentów„Martina Widmarka

        25 egz.                (powieść detektywistyczna dla dzieci);

 

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać – duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji, trzymająca w napięciu akcja, a wszystko w formacie prawdziwej powieści. Co wcale nie znaczy, że po książki o Lassem i Mai nie sięgają również oczytani szóstoklasiści!

 

 

2.      „Asiunia”Joanny Papuzińskiej          

25 egz.                        (tematyka II Wojny Światowej);

 

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

 

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

3.      „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki  z serii "Magiczne drzewo"

25 egz.                         (fantastyka);

 

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia... Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe... 

 

2016-10-10 09:08:25 | czytaj więcej

Koło biblioteczne

nowe zdjęcie

Zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w kółku bibliotecznym. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu.

 

Kółko biblioteczne to zespół uczniów zainteresowanych książkami, czytelnictwem, technologią informacyjną i pracą biblioteki, wykazujących chęć dobrowolnego uczestnictwa w tej działalności. Działalność KB ma przede wszystkim znaczenie wychowawcze. Przyczynia się do zwiększenia zainteresowania książką, rozbudza zainteresowania bibliofilskie, jest jedną z form uspołeczniania dzieci i młodzieży, uczy racjonalnej pracy z książką i zasad korzystania z biblioteki. Jest to działalność użyteczna. Uczniowie pomagają nauczycielowi w organizowaniu różnorodnych form pracy z książką i często przyczyniają się do zwiększania czytelnictwa uczniów oraz pogłębiają pracę z książką swoich rówieśników. Korzyści są, więc wielostronne. Praca KB wdraża uczniów do obowiązkowości, systematyczności i sumienności poprzez rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za funkcjonowanie biblioteki oraz jej promocję w środowisku szkolnym.

 

CELE OGÓLNE DZIAŁALNOŚCI KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

1. Dobrze zorganizowany aktyw biblioteczny nie tylko ułatwia pracę bibliotekarzowi, służąc mu pomocą w wykonywaniu obowiązków, ale usprawniając pracę w bibliotece szkolnej usprawnia pracę szkoły.

2.   Praca w dobrze zorganizowanym zespole kształtuje rozwój indywidualnych i społecznych cech charakteru, takich jak: dyscyplina, samodzielność i zdecydowanie, współdziałanie w grupie i koleżeństwo, a także uczy krytycznego spojrzenia na własne błędy.

3. Podstawą dobrej pracy aktywu bibliotecznego jest umiejętne i równomierne rozłożenie obowiązków na poszczególnych członków, co rozwija poczucie odpowiedzialności i doskonali formy jej samodzielnego działania.

4. Prężnie działający aktyw biblioteczny rozwija kulturę czytelniczą całej społeczności uczniowskiej i tworzy wizerunek biblioteki w szkole.

 

2016-10-07 15:15:44 | czytaj więcej

Baśnie, naturalnie! - konkurs plastyczny

nowe zdjęcie

Inicjatywa "Baśnie, naturalnie!" skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Głównym założeniem jest zaproszenie młodych ludzi do świata baśni.

Aby wziąć udział w konkursienależy wykonać pracę plastyczną, będącą interpretacją wybranej baśni, wykorzystując w tym celu materiały naturalne, takie jak: kamyki, muszelki, patyczki itp.

 

Prace plastyczne należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 30 listopada 2016 r.

 

 

2016-10-07 15:29:43 | czytaj więcej

Podręczniki w roku szkolnym 2016/2017

nowe zdjęcie

W roku szkolnym 2016/2017 bezpłatne podręczniki   i materiały ćwiczeniowe (dotacja MEN) otrzymają klasy pierwsze, drugie, trzecie, czwarte i piąte. W zestawie nie ma podręcznika i ćwiczeń do religii. Rodzice muszą zakupić podręcznik i ćwiczenia do religii.

Rodzice uczniów z klas 6 niestety muszą kupić podręczniki. Wykaz dostępny jest na stronie www szkoły.

Prosimy uczniów klasy 4 o odbiór podręczników. Zestawy podręczników i ćwiczeń należy odbierać z biblioteki w pierwszym tygodniu września. 

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich oraz piątych otrzymają zestawy podręczników dla całej klasy w wyznaczonym czasie. Termin poda wychowawca danej klasy.

Materiały ćwiczeniowe po roku nauki nie są zwracane do biblioteki.

Wszyscy uczniowie we wrześniu otrzymają tzw. „umowy użyczenia”, które zobowiązują ucznia do szanowania podręczników. Dlatego na podręczniki koniecznie należy założyć w okładki.

 

2016-06-28 10:43:02 | czytaj więcej

SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETKĄ DOROTĄ GELLNER

nowe zdjęcie

22 KWIETNIA W NASZEJ SZKOLE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETKĄ - DOROTĄ GELLNER

Dorota Gellner(ur. 11 lutego 1961 w Warszawie) – polska poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci, tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, bajek muzycznych. Córka poetki Danuty Gellnerowej. Pisarka ma na swoim koncie bajki oraz mnóstwo wierszy, opowiadań i rymowanek dla dzieci. Oprócz książek pisze również teksty do piosenek. Jest autorką słów do takich piosenek, jak Zuzia - lalka nieduża, Ogórek, czy A ja rosnę. Bohaterami jej wierszyków często jest mała dziewczynka. Poza tym główne role odgrywają zwierzęta (myszy, baranek) owady (osa), rośliny (grusza), a nawet przedmioty (piłka) i zjawiska przyrodnicze (deszcz). 

Wybrane książki Doroty Gellner

·         Mysia wyprawa ilustracje Jacek Urbański, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1985

·         Dżdżownica ilustracje Janina Krzemińska, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1986

·         Królowa Bałaganiara  ilustracje Witold ChmielewskiZrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1987

·         W przepasce tęczy ilustracje Ewa Salamon, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1988

·         Dzień dobry, Emilko! ilustracje Janina Krzemińska, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1988

·         Prosto w słońce ilustracje Wanda Orlińska, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1988

·         Zamawiamy ilustracje Hanna Grodzka-Nowak, Wydawnictwo Alfa, Warszawa 1988

·         Śpiewający sweterek ilustracje Bogusław LuśtykWydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1988

·         Czerwienią się buki ilustracje Krystyna Ozimowska-Pawłowicz, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1988

·         Piosenki Zielonej Półnutki ilustracje Ireneusz Czesny, Jerzy Stępień, muzyka Barbara KolagoWydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1989

·         Co słychać ilustracje Bogusław Orliński, Spółka Wydawniczo-Księgarska, Warszawa 1990

·         Ziewnik ilustracje Bogusław LuśtykSpółka Wydawniczo-Księgarska, Warszawa 1991

·         Wiersze Zuzi ilustracje Ireneusz Czesny, Jerzy Stępień, Wydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1991

·         Bajkowa zgadywanka ilustracje Anna Stylo-Ginter, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1992

·         Czarodziejski most ilustracje Monika i Dariusz Stolarczykowie, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1992

·         Piłka – ilustracje Monika i Dariusz Stolarczykowie, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1992

·         Przy gwiazdach i świeczkach – ilustracje Ewa Salamon, Skarabex, Warszawa 1993

·         Śpioszki w groszki – ilustracje Julitta Gadomska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 1994

·         Kąpiel ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1994

·         Przyjęcie ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1994

·         Sprzątanie ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1994

·         Urodziny ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1994

·         Wiersze na srebrnych wstążkach – ilustracje Julitta Gadomska, Agencja Wydawnicza GRAFAG, Warszawa 1994

·         Teatrzyki dziecięce. Deszczowy król – okładka, karta tytułowa i winiety Dorota Łagida, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994

·         W ogródku ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1995

·         Podróż ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1995

·         Strumyk ilustracje Jakub Kuźma, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1995

·         Spacerek  ilustracje Jakub Kuźma, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1995

·         Motyl ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1996

·         Bal ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1996

·         Stworki ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1996

·         Wycieczka ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1996

·         Bajeczka ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1997

·         Bajeczki  ilustracje Anna Wielbut, Wydawnictwo Plac Słoneczny 4, Warszawa 1997

·         Dorota Gellner dzieciom ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1998

·         Sklep dla żab – ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1998

·         Pastereczka  ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1999

·         Czarodziejski świat ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1999

·         Dorota Gellner Przedszkolakom ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1999

·         Królewna i niańka ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2000

·         Zwariowane podwórko ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2001

·         Wiersze dla dzieci – ilustracje Anna Wielbut, Wydawnictwo Jaworski, Warszawa 2001

·         Miasteczko z bajki ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2003

·         Bajeczki z miasteczka  ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2004

·         Podróżnicy z piaskownicy ilustracje Artur Rajch, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2008

·         Zamkowe bajeczki – ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2008

·         Czekoladki dla sąsiadki – ilustracje Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2008

·         Duszki, stworki i potworki – ilustracje Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2008

·         Trzy kaczuszki – ilustracje Renata Krześniak, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2008

·         Podwórkowa wycieczka – ilustracje Anna i Lech Stefaniakowie, Wydawnictwo SARA, Warszawa 2009

·         Gryzmoł – ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2009

·         Góra ponura i inne wiersze – ilustracje Anna Kaszuba-Dębska, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, Warszawa 2009

·         Roztrzepana sprzątaczka – ilustracje Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2009

·         Zając – ilustracje Piotr Rychel, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2010

·         Krawcowe – ilustracje Jona JungWydawnictwo Bajka, Warszawa 2010

·         Dzieci w ogrodzie – ilustracje Wiesława Burnat, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2011

·         W czepku urodzone – ilustracje Kacper Dudek, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2011

·         Wiersze na Boże Narodzenie – ilustracje Dorota Rewerenda-Młynarczyk, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2011

·         Zawiłości miłości – ilustracje Katarzyna Sadowska, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2012

·         Wścibscy – ilustracje Beata Zdęba, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2012

·         Gospodarstwo wróżki – ilustracje Arleta Strzeszewska, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2012

·         Na podwórku – ilustracje Marcin Południak, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2012

·         Mysia orkiestra – ilustracje Emilia DziubakWydawnictwo Bajka, Warszawa 2013

·         Zając i dziecko – ilustracje Piotr Rychel, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2014

·         Walizka czarodzieja – ilustracje Arleta Strzeszewska, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014

·         Złote koniki – ilustracje Ewa Podleś, MUZA SA, Warszawa 2014

 

Wybrane piosenki

·         Zuzia-lalka nieduża – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Ogórek wąsaty – muzyka Jarosław Kukulski

·         A ja rosnę – muzyka Adam Skorupka

·         Popatrzcie na jamniczka – muzyka Barbara Kolago

·         A to jeż – muzyka Adam Skorupka

·         Piłka Oli – muzyka Barbara Kolago

·         Mam fryzurę „na cebulę” – muzyka Adam Skorupka

·         Kwiatki-bratki – muzyka Barbara Kolago

·         Skaczące nutki – muzyka Barbara Kolago

·         Podajmy sobie ręce – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Idzie kot – muzyka Adam Skorupka

·         Lecą smoki – muzyka Adam Skorupka

·         Na cztery i na sześć – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Przedszkole pod topolą – muzyka Stanisław Marciniak

·         Zając malowany – muzyka Barbara Kolago

·         Duszki, duszki – muzyka Aleksander Pałac

·         Rękawiczki muzyczne – muzyka Adam Skorupka

·         Radiowe nuty – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Wesoła rodzinka – muzyka Adam Skorupka

·         Skrzat – muzyka Adam Skorupka

·         Wróżki – muzyka Grzegorz Turnau

·         Majowa poleczka – muzyka Edward Pałłasz

·         Tango dla taty i mamy – muzyka Adam Skorupka

·         Dziadek i babcia tańczą walczyka – muzyka Adam Skorupka

·         Poleczka na lato – muzyka Adam Skorupka

·         Poloneza barwny czar – muzyka Adam Skorupka

·         Zagram dzieciom – muzyka Barbara Kolago

·         Kołysanka w koroneczkach i falbankach – muzyka Barbara Kolago

·         Jesienna dyskoteka – muzyka Maria Sadowska

·         Nasze uszy słyszą świat – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         A ja patrzę a ja słucham – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Nasza szkoła to nie smok – muzyka Adam Skorupka

·         Śpij maluszku – muzyka Adam Skorupka

·         Na wakacjach było miło – muzyka Adam Skorupka

·         Pakujemy się nad morze – muzyka Adam Skorupka

·         Rozśpiewany blok – muzyka Wojciech Kaleta

·         Śmieszne grzybki – muzyka Aleksander Pałac

·         Chatka w kwiatki – muzyka Aleksander Pałac

·         Koronkowa lambada – muzyka Krzysztof Sadowski

·         Bajkowa łódka – muzyka Maciej Małecki

·         W kasztanowym mieście – muzyka Adam Markiewicz

·         Na trzepaku – muzyka Adam Markiewicz

·         Deszczowa kropelka – muzyka Franciszka Leszczyńska

·         Pobudka z ogródka – muzyka Adam Skorupka

·         Wydmuszki i brzuszki – muzyka Adam Skorupka

·         Mapa zimy – muzyka Adam Skorupka

·         Biała szafa – muzyka Adam Skorupka

·         Śnieżna Emilka – muzyka Adam Skorupka

·         Poskacz ze mną – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Piosenka do walizek i plecaków – muzyka Barbara Kolago

·         Piosenka z zagadkami – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Dziki taniec – muzyka Adam Skorupka

·         Idziemy na wycieczkę – muzyka Adam Skorupka

·         Pada śnieżek – muzyka Adam Skorupka

·         Kulturalne ptaki – muzyka Adam Skorupka

·         Czarodziejskie podwórko – muzyka Adam Skorupka

·         Idzie Kasia – muzyka Bogumił Pasternak

·         Śnieżna wyliczanka – muzyka Stanisław Marciniak

·         Parasol dla kota – muzyka Stanisław Marciniak

·         Na strunach igieł – muzyka Barbara Kolago

·         Piosenka o instrumentach – muzyka Aleksander Pałac

·         Piosenka o parasolach – muzyka Aleksander Pałac

·         Moje rybki – muzyka Barbara Kolago

·         Zaśnij, misiu zaśnij – muzyka Krystyna Kwiatkowska

·         Idzie jesień przez mokradła – muzyka Adam Skorupka

·         Ach, ten bal – muzyka Adam Skorupka

·         Wścibscy – muzyka Adam Skorupka

·         Ciotka Klotka – muzyka Adam Skorupka

·         Jesienny pociąg – muzyka Adam Skorupka

·         Aniołki – muzyka Adam Skorupka

·         Śmigus-dyngus wodą chlapie – muzyka Adam Skorupka

·         Tęczowy oberek – muzyka Adam Skorupka

·         Hej, mazurek, mazurek – muzyka Adam Skorupka

·         Sikorki – muzyka Adam Skorupka

·         Krasnale – muzyka Adam Skorupka

·         Tęczowy bal – muzyka Adam Skorupka

·         Śmigus-dyngus dziś szaleje – muzyka Adam Skorupka

·         Znaki zakazu, znaki nakazu – muzyka Adam Skorupka

·         Zimowe zabawy – muzyka Adam Skorupka

·         Kolorowy potwór – muzyka Adam Skorupka

·         Zły humorek – muzyka Adam Skorupka

·         Wielkie damy – muzyka Adam Skorupka

 

 

2015-11-24 13:23:17 | czytaj więcej

Dyskusyjny klub filmowy

nowe zdjęcie

W marcu odbyło się ponad 10 prelekcji filmów dla klas 4-6 tj. „Safari”, „Noc w muzeum”, „Karate Kid”, „Podróż Tinttina”, „Opowieści z Narnii”, „Podróże Guliwera” itd. w ramach Dyskusyjnego klubu filmowego (DKF, ang. film society, fr. ciné club) to zrzeszenie miłośników sztuki filmowej, mające na celu pogłębianie wiedzy członków klubu na temat tej sztuki oraz jej popularyzację. Głównym sposobem realizacji tych celów są projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych lub poznawczych. Jednak z założenia DKF nie ogranicza się tylko do takiej formy, uzupełniając projekcje o prelekcje, dyskusje, spotkania z twórcami, publikacje.

2016-04-13 08:32:22 | czytaj więcej

XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

nowe zdjęcie
2015-04-10 14:55:10 | czytaj więcej

„Ogólnopolskie Wybory Książek”

nowe zdjęcie

W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

 

Przebieg

Do końca marca 2015 r. w szkołach organizowane będą Wybory Książek. W ustalonym przez szkołę dniu uczniowie wrzucą do urn karty do głosowania, gdzie wpiszą tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie.

Na podstawie sprawozdań sporządzimy wyniki i przekażemy je pani minister edukacji narodowej oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

 W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

 Nagrody

Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody:

Nagroda główna - wybrane książki o wartości do 1000 zł

Prenumeraty roczne czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły"

Książki

Materiałowe torby czytelniczki

Plakaty promujące czytelnictwo

 

2015-01-29 13:01:17 | czytaj więcej

„Baśniowy Książkobus” przyjedzie do Swarzędza

nowe zdjęcie

Na zaproszenie Księgarni Pinokio, w najbliższą sobotę tj. 14.06.2014 r., przybędzie do naszego miasta „Baśniowy Książkobus” z wydawnictwa Media Rodzina.

Na placu przed Szkołą Podstawową nr 4 na os. Kościuszkowców 4, w godz. 11.00 – 13.00, będzie można przenieś się do prawdziwej krainy baśni. Spotkanie to będzie kolejnym z cyklu imprez organizowanych przez Księgarnię Pinokio, mających na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W książkobusie, młodzi czytelnicy wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez aktora Piotra Witonia, który w baśniowej krainie, opowie o najnowszej książce Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Części mowy czyli wierszowany samouczek nietypowy”, a także o bohaterach z książek H. Ch. Andersena. Podczas akcji, Księgarnia Pinokio przekaże bibliotekom szkolnym SP1, SP4, SP5 oraz bibliotece publicznej dar książkowy /łącznie około 500 egzemplarzy książek/.

Gorąco zapraszamy wszystkie dzieci do świata fantazji!

 

 

2014-06-08 22:23:29 | czytaj więcej

Nowości z Biblioteki Pedagogicznej - zapraszamy nauczycieli do wypożyczania książek

nowe zdjęcie
2014-05-28 22:38:56 | czytaj więcej

Wygraj super nagrody! - festyn szkolny

OGŁOSZENIE

Przynieś do biblioteki jedną z 46 lektur. Książki muszą być w dobrym stanie, jedna lektura = jeden los, lektury należy dostarczyć do biblioteki do 25 czerwca– (środa do godz. 16.30), lub przynieść na festyn szkolny (31 maja – 12.00-16.00).

Możesz wygrać atrakcyjne nagrody.

Jeżeli nie masz w domu żadnej lektury, a chciałbyś wziąć udział w losowaniu, możesz na festynie kupić jedną z książek

z oferty Hurtowni Taniej Książki z Tuliszkowa

(10 zł wydane na książkę = jeden los, książki będą kosztować: 10 zł, 15 zł, lub 20 zł – książki dla dzieci z klas 1-3);

Pierwsze losowanie odbędzie się 31 maja na festynie szkolnym, drugie losowanie odbędzie się 25 czerwca o godz. 13.30 w bibliotece szkolnej.

Akcja zbiórki książek oraz kiermasz książek przeprowadzone będą w celu powiększenia księgozbioru biblioteki szkolnej.

Do wygrania:

 • 3 pizze z Pizzerii Amigos  (Swarzędz, ul. Wielka Rybacka 2),
 • 1 pizza z Pizzerii Primavera(Swarzędz, os. Raczyńskiego 33),
 • 1 super fryzurawykonana w salonie fryzjerskim„BUTTERFLY” Katarzyny Piany
 • (os. Mielżyńskiego 88/8, Swarzędz),
 • 2 zestawy McDonalds (Happy Meals), ufundowane przez Ośrodek Szkolenia Kierowców ”Promotor” (Swarzędz, os. Raczyńskiego 33),
 • 2 książki  ufundowane przez Radę Rodziców,
 • 2 sesje zdjęciowe w plenerze (Jezioro Swarzędzkie),
 • 2 „staże”w bibliotece szkolnej (zwolnienie z wszystkich lekcji),
 • 6 par kolczyków ufundowane przez nauczycieli bibliotekarzy.

WYKAZ LEKTUR:

1.         Królewna

2.         Pięciopsiaczki

3.         Nie płacz Koziołku

4.         Nasza mama czarodziejka

5.         Kopciuszek

6.         Plastusiowy pamiętnik

7.         Co to znaczy…

8.         Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko…

9.         Pan Kuleczka Widłak

10.       Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady 2

11.       Rady nie od parady

12.       Mój młodszy brat

13.       Kubuś Puchatek

14.       Jesień liścia Jasia

15.       Chłopiec, który miał marzenia

16.       Opowieści z Narnii

17.       Pinokio

18.       Spotkanie nad morzem

19.       Akademia Pana Kleksa

20.       Daleki rejs

21.       Mikołajek

22.       Mikołajek i inne chłopaki

23.       Bajki Perrlaut

24.       Baśnie Andersena

25.       Baśnie braci Grimm

26.       Dziecię elfów

27.       Anaruk, chłopiec z Grenlandii

28.       Piątka z Zakątka

29.       Słup soli

30.       W pustyni i w puszczy

31.       Przypadki Robinsona Crusoe

32.       Ania z Zielonego Wzgórza

33.       Ten obcy

34.       Kłamczucha

35.       Chłopcy z placu broni

36.       Tajemniczy ogród

37.       Dziewczynka z szóstego księżyca

38.       Charlie i fabryka czekolady

39.       Bajki w zielonych sukienkach

40.       Legendy polskie (W. Chotomskiej)

41.       Szatan z siódmej klasy

42.       Wiersze Juliana Tuwima

43.       Wiersze Jana Brzechwy

44.       120 przygód Koziołka Matołka

45.       Czarna owieczka

46.       Jak Wojtek został strażakiem

2014-05-28 13:00:54 | czytaj więcej

Spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci - Magdaleną Podbylską

nowe zdjęcie

     24 maja o godz. 12.30  w Księgarni Pinokio w Swarzędzu  odbędzie się spotkanie z p.Magdaleną Podbylską (autorką „Tajemnic Zatoki Delfinów”).
Wstęp wolny.         

2014-05-22 14:22:08 | czytaj więcej

Konkurs na rozwiazanie krzyżówki o książce

KRZYŻÓWKA

Rozwiąż krzyżówkę i wygraj nagrodę.

Konkurs organizowany przez Bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy

i Bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu.

Losowanie nagród odbędzie się 30 maja o godz. 13.30 w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

Wyniki konkursu podane zostaną 30 maja na stronie: http://biblioteka.czworka.edu.pl/

Nagrody dostarczone zostaną do biblioteki danej szkoły w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników konkursu.

Pytania:

1.Ma postać niewielkiej, artystycznie zaprojektowanej kartki papieru przyklejonej do wewnętrznej strony okładki. Zawiera nazwisko właściciela bądź jego inicjały, wkomponowane w rysunek symbolizujący jego zawód, zamiłowanie lub charakter księgozbioru.

 

2.Zaspokaja estetyczne potrzeby czytelnika, obejmując poezję, dramat i prozę.

3.Alfabetyczny i rzeczowy, dostarczają informacji na temat dokumentów gromadzonych w bibliotece.

4.Spis książek znajdujących się w bibliotece, sporządzony według ustalonych zasad, ułożonych w określonym porządku, ze wskazaniem miejsca na półce.

5.Instytucja powołana do gromadzenia, przechowywania, zabezpieczania i udostępniania materiałów (akt, dokumentów, map, dokumentacji technicznej, audiowizualnej itp.),

6. To książki, w których wyrazy lub pojęcia ułożone są w porządku alfabetycznym z objaśnieniami znaczeń. 

 

7.Podaje podstawowe informacje o książce, podaje kolejność wydania, rok i miejsce wydania, wydawnictwo, nazwisko, autora, współtwórców, ilustratora, tytuł i podtytuł książki.

 

8.Pomieszczenie, stanowiące zwykle część biblioteki, przeznaczone do czytania czasopism oraz do korzystania z komputera.

 

9.Urządzenie optyczne służące do wyświetlania na ekranie projekcyjnym obrazu nieruchomego lub ruchomego.

10.To znak rozpoznawczy, umieszczony w książce i na karcie katalogowej, wskazujący miejsce książki na półce.

11.Informuje o autorze lub tytule. Chroni książkę przed zniszczeniem. Może być twarda lub miękka.

12.Jest to jedno z pomieszczeń biblioteki, w którym nauczyciel bibliotekarz wypożycza książki.

13.Chroni oprawę książki lub jej okładkę. Pełni funkcję reklamową przyciąga wzrok.

14.Część główna książki, karty z tekstem ciągłym lub podzielonym na rozdziały.

15.Jest to urządzenie, z którego uczniowie korzystają w czytelni (np. służy do wyszukiwania informacji w Internecie.

16.Komputerowy program biblioteczny służący do obsługi czytelników w bibliotece szkolnej.

17.Informacja drukowana u góry strony nad tekstem. Jest to najczęściej tytuł dzieła lub rozdziału, a w encyklopediach i słownikach pierwsze lub ostatnie słowo (lub jego pierwsza sylaba) na stronie.

18.Utwór literacki, który nauczyciel polonista każe przeczytać dzieciom na lekcję języka polskiego.

19.Zajęcia, które odbywają się w bibliotece. Prowadzone przez nauczyciela bibliotekarza.

20.Tytuł czasopisma dla dzieci.

21.Periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę.

22.Numer, pod którym książka zapisana jest w  inwentarzu (numer książki).

23.Nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zwykle zapisane na kasecie magnetofonowej lub płycie kompaktowej (w formacie audio lub np. MP3 czy M4B).

24.Rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw (głównie zabytkowych), pracownik drukarni (oprawa książek, prac magisterskich).

25.Zestaw klawiszy (przycisków), występujący w różnych urządzeniach: komputerach, maszynach do pisania, kalkulatorach, telefonach, tokenach.

26.Kompendium ludzkiej wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.

27.To urządzenie służące do odczytywania kodów kreskowych.

28.Wpisujemy je wtedy gdy chcemy zalogować się na swoją pocztę elektroniczną.

29.Jedna z powierzchni książki, czasopisma, dokumentu, kartki.

30.Bezpośrednie połączenie grzbietu wkładu z częścią grzbietową okładki, poprzez sklejenie, zszycie drutem czy nićmi.

31. Zestawienie tytułów i śródtytułów rozmaitego szczebla, wyróżniających rozdziały

i podrozdziały, ujęte w postaci oddzielnego wykazu, najczęściej na osobnej stronie, pełniące rolę podstawowego przewodnika po zawartości dokumentu.

32.Jest to arkusz papieru o gramaturze zwykle trochę większej od arkuszy wkładu, który jest przyklejony zarówno do wewnętrznej strony okładziny okładki jak i do pierwszej (lub ostatniej) kartki wkładu.

33.Dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.

 

 

IMIĘ I NAZWISKO……………………………………………..              KLASA……………………………….                                                             SZKOŁA……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

34.Używana w celu zaznaczenia miejsca czytania w książce

2014-05-21 23:44:32 | czytaj więcej

Konkurs biblioteczny "Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic"

Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie bibliotecznym, skierowanym do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych. Tegoroczna edycja związana jest z książką"Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic" autorstwa Katarzyny Majgier.

Zadanie konkursowe brzmi:
Wiktor i Magda słyszą ważne przestrogi dotyczące odnalezionego w pałacu wynalazku. Czy Twoim zdaniem może się z nim wiązać więcej korzyści czy kłopotów?

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Regulamin konkursu jest dostępny również w siedzibie Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA, ul. Sarabandy 24c, 02-868 Warszawa.

Czas trwania konkursu od 14 maja do 30 września 2014 roku.

1 miejsce:

Dla ucznia: laptop TOSHIBA i zestaw książek
Dla biblioteki: książki za 5000 zł

2 wyróżnienia:

Dla uczniów: tablety SAMSUNG i zestawy książek
Dla bibliotek: książki za 3000 zł

UWAGA! ZGŁOSZENIA W BIBLIOTECE DO 15 CZERWCA.

2014-05-21 23:25:55 | czytaj więcej

Konkurs na rozwiązanie krzyżówki na podstawie książki pt. "Machiną przez Chiny"

 Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie opartym

na najnowszej książce Łukasza Wierzbickiego

pt. „Machiną przez Chiny”.

Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody!

Zapraszamy!

 - w bibliotece można kupić książkę pt. „Machiną przez Chiny”po atrakcyjnej cenie

(31 zł, w księgarni książka kosztuje 39,90). Uwaga! Liczba egzemplarzy ograniczona.

- 26 majabiblioteka będzie gościł autor książki panaŁukasza Wierzbickiego.

2014-05-16 00:57:05 | czytaj więcej

IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2014 „Czytanie łączy pokolenia”

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli. Cyceron

XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany po  raz  jedenasty przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu popularyzację i promocję czytelnictwa, zwrócenie uwagi na rolę i prestiż zawodu bibliotekarza.   Hasło tegorocznych obchodów „Czytanie łączy pokolenia” nawiązuje do jubileuszu    "2014 Rok Czytelnictwa. 650. lat w służbie książki”.

W tym tygodniu szczególnie zachęcamy naszych Czytelników do odwiedzenia biblioteki.          

 Do miłego zobaczenia!

 

 http://swarzedz.pbp.poznan.pl/

2014-05-09 21:46:02 | czytaj więcej

Księgarnia Pinokio zaprasza na spotkanie autorskie z Anitą Głowińską (autorką Kici Koci i Fantastycznej Serii do Kieszonki).

nowe zdjęcie

Anita Głowińska - wywiad

Urodziłam się i mieszkam w Gdańsku, ale wiele cudownych lat spędziłam w Toruniu, gdzie skończyłam Wydział Sztuk Pięknych na  UMK. Studiowałam kierunek Konserwacja i Restauracja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej pod kierunkiem prof. Marii Roznerskiej.  Przez długi czas byłam przekonana, że bycie mamą nie leży w moim charakterze. Odkąd jednak w moim życiu pojawiły się dzieci (najpierw córka, potem syn) –  oszalałam na ich punkcie. Jednym z przejawów tego szaleństwa było wypełnianie domowej przestrzeni dziecięcą literaturą. Zaczęłam buszować po księgarniach i kupować książki.  Coraz więcej książek i jeszcze więcej... Wreszcie, zarówno dzieciom jak i mnie, to nie wystarczało, więc sama wzięłam się za tworzenie. Zaczęłam pisać i ilustrować. Czasem tylko pisać, czasem tylko ilustrować.

 Trochę się już tego uzbierało. Mam na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji. Wymienienie wszystkich byłoby nudne, wspomnę więc tylko te najbardziej znane, czyli kolekcję „Cała Polska czyta dzieciom", dla wydawnictwa Polityka i Fundacji Cała Polska czyta dzieciom, oraz serię „Kicia Kocia". Poza ilustrowaniem i pisaniem pomagam mężowi projektować plakaty, opakowania i katalogi dla rożnych firm, np. dla banków czy Galerii Sztuki.

 A kiedy nie pracuję, próbuję oddać się błogiemu lenistwu. Celowo użyłam słowa „próbuję", gdyż moje dzieci skutecznie mi to uniemożliwiają. Słusznie uważają, że należy im się uwaga rodziców. Poświęcam im zatem swój czas, a o rosnącym wtedy bałaganie w domu – staram się nie myśleć. Kiedyś w końcu ktoś posprząta...

 

2014-05-07 00:35:12 | czytaj więcej

26 maja - spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

nowe zdjęcie

Biografia

Łukasz Wierzbicki (ur. 15 września 1974 r. w Poznaniu) – redaktor, biografista, autor książek dla dzieci, podróżnik.

1. Życiorys

2 .Twórczość

2.1 Powieści dla dzieci

2.2 Opracowanie i redakcja

3. Nagrody i wyróżnienia

4 . Ciekawostki

Życiorys

Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 1999-2000 prowadził autorską audycję muzyczną Wyspa Skarbów w poznańskim Radio Fan. W latach 2000-2010 zajmował się zawodowo produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. W 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Wydał je w opatrzonej własnym wstępem książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu[1]. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, a w książce Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Powieść dla dzieci zatytułowaną Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa osnuł na relacjach Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego odbytej w latach 1245-1247. Wszystkie trzy książki znalazły się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". W bajce Wróżby dla Kuźmy opisał dalsze losy bohaterów powieści o Benedykcie Polaku. W 2011 roku zebrał i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934-1936. Jej przygody opisał również w powieści dla dzieci zatytułowanej Machiną przez Chiny.

Podczas spotkań autorskich łączy elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu i inscenizacji historycznej.

Od 2009 roku członek Związku Literatów Polskich. W 2010 roku został współzałożycielem Fundacji im. Kazimierza Nowaka.

Mieszka w Borówcu pod Poznaniem.

Twórczość

 • Powieści dla dzieci
 • Afryka Kazika, Bis, 2008.
 • Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, Pointa, 2009.
 • Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa, Pointa, 2011.
 • Wróżby dla Kuźmy. Bajka, DM Sorus, 2012 (także jako E-book).
 • Machiną przez Chiny, Poradnia K, 2014.

Opracowanie i redakcja

 • Wstęp i redakcja: Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936, Sorus, Poznań 2000; wydanie II – 2006; wydanie III rozszerzone – 2007.
 • Redakcja i posłowie: Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936, W.A.B./Poradnia K, Warszawa 2011.

Nagrody i wyróżnienia

 • 2009 nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł Książka Wiosny za Dziadka i niedźwiadka
 • nagroda Internautów i wyróżnienie Jury w konkursie na książkę historyczną roku portalu Granice.pl za Dziadka i niedźwiadka
 • nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Afrykę Kazika
 • 2010 – wyróżnienie Jury Dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za Dziadka i niedźwiadka
 • 2012 – nagroda im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w konkursie Książka Podróżnicza Roku Mediatravel 2012 za Mój chłopiec, motor i ja

Ciekawostki

 • Na podstawie książki Afryka Kazika Paweł Kołodziejski zrealizował w 2008 roku komiks zatytułowany Afryka. Wielka podróż Kazika.
 • W 2009 roku w podręczniku dla szkół podstawowych Wesoła szkoła i przyjaciele ukazało sie opowiadanie Wierzbickiego zatytułowane Pierwsza podróż.
 • W 2011 roku Dziadek i niedźwiadek w interpretacji Adama Hutyry został wydany w formie audiobooka.
 • W 2012 roku ukazał się audiobook Afryka Kazika w interpretacji Jacka Kawalca.

 

2014-05-08 00:30:46 | czytaj więcej

Wystawa książek

nowe zdjęcie
2014-05-07 18:55:25 | czytaj więcej

Malarstwo Ryszarda Białka (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

2014-05-07 00:44:28 | czytaj więcej

Dołącz do Dyskusyjnego Klubu Filmowego

nowe zdjęcie
Spotkania będą odbywały się w każdy poniedziałek od godziny 15.00-16.30 w bibliotece. 

Zapisy trwają od 2 stycznia 2013 r. 

12 maja proponujemy film pt. "Przygody Tintina

"Przygody Tintina` wyreżyserował Steve Spielberg, jeden z najwspanialszych i najczęściej nagradzanych (ma w dorobku 3 Oscary) reżyserów w historii kina.
Po ogromnym sukcesie komiksu i serii książek dla dzieci postać Tintina doczekała się swojego debiutu na wielkim ekranie!
Pomysł ekranizacji pojawił się już w 1983 roku, ale Steven Spielberg i Kathleen Kennedy czekali na ulepszenie technologii animacji, aby stworzyć to niesamowite widowisko.
Film został zrealizowany na podstawie klasycznego komiksu belgijskiego pisarza - artysty Hergé, wydrukowanego w ponad 200 milionów egzemplarzy, tłumaczonego na 50 języków. Nic nie jest w stanie powstrzymać śmiałego reportera śledczego Tintina, młodego bohatera ponadczasowego komiksu, przed rozwiązaniem tajemnic świata. W pierwszym z trzech planowanych filmów ten nieustraszony reporter, jego niesforny, ale oddany pies Miluś oraz skłonny do bijatyk kapitan Baryłka wyruszają, aby odnaleźć od dawna zaginiony statek, który kryje tajemnicę starożytnego skarbu... i klucz do odwiecznej klątwy.

 Bibliografia

http://www.gandalf.com.pl/f/przygody-tintina-h/?gclid=CIPJrMSsmL4CFdTItAodm3EAIQ

2014-05-07 00:25:52 | czytaj więcej

Kurs dla uczniów i nauczycieli "Mój pierwszy film animowany"

Cel
Przygotowanie do tworzenia własnych krótkich filmów animowanych techniką poklatkową.

Treści

 • Rola filmów animowanych w edukacji na kolejnych etapach kształcenia.
 • Tworzenie scenariusza i storyboardu,
 • Przygotowanie planu zdjęciowego.
 • Tworzenie filmu przy pomocy aparatu cyfrowego, montaż.

Liczba godzin: 4  Zapisy do 9 maja. Zajęcia będą odbywać się w poniedzialki od godz. 14.30-15.30

2014-04-27 01:20:01 | czytaj więcej

ABC komputera oraz Internet bez tajemnic - zajęcia skierowane do rodziców, nauczycieli oraz osób 50+

Zapraszamy na zajęcia komputerowe w bibliotece. Ilość miejsc ograniczona (8 stanowisk komputerowych). Zapisy do 10 maja. Zajęcia będą odbywać się w każdy poniedziałek od godz. 15.30-16.30.

2014-04-26 23:44:34 | czytaj więcej

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu zaprasza na spotkanie z Łukaszem Wierzbickim
 
  O BIBLIOTECEKONKURSAKTUALNOŚCIARCHIWUM_AKTUALNOŚCIGRUPA ZABAWOWADZIECIOLANDIAGRY I ZABAWYARCHIWUM_DLA DZIECIGALERIAZBIORY_SPECJALNEO KULTURZECZASOPISMALINKIFILIEFILIE - WYDARZENIAKONTAKTCOOKIESKATALOG ON-LINE  
 
 
14.04.14 09:37 Czas wyświetlania: 13 dni

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

 

 

 

Biblioteka Publiczna na os. Czwartaków 1 zaprasza na spotkanie z autorem książek dla dzieci, Łukaszem Wierzbickim w dniu 28 kwietnia 2014 r. o godz. 9.00.

Opowiadając o swojej najnowszej książce Machiną przez Chiny, autor zabierze nas w podróż przez ciepłe azjatyckie kraje.

  Zapraszamy!!!


 
2014-04-26 23:38:19 | czytaj więcej

Papież JAN PAWEŁ II wraz z papieżem Janem XXIII zostaną ogłoszeni świętymi

nowe zdjęcie

Kanonizacyjna, odbędzie się 27 kwietnia 2014, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Taką datę już wcześniej, wymienił sam papież wskazując, że zrezygnowano z planów zorganizowania tej uroczystości zimą tego roku w trosce o tysiące polskich pielgrzymów,  którzy jechać będą z Polski autokarami.
Kanonizacja obu papieży będzie historycznym wydarzeniem w życiu Kościoła. Polski papież zostanie ogłoszony świętym w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci. W przypadku Jana XXIII Franciszek uczynił zaś wyjątek; zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi cudu uzdrowienia, przypisywanego jego wstawiennictwu..
 

 

2014-04-24 13:29:38 | czytaj więcej

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

nowe zdjęcie

  23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2014, po raz ósmy,  obchodzimy to święto również w Polsce.

 

 

  

W związku z tym świętem zachęcamy do wzięcia udziału w  konkursie plastycznym na wykonanie plakatu zachęcającego uczniów naszej szkoły do czytania ciekawych książek.

Technika dowolna. Plakat należy dostarczyć do biblioteki do14 maja. Finał konkursu nastąpi 15 maja o godz. 13.30.

 

 

     

 

 

   

2014-04-23 01:19:49 | czytaj więcej

Wypożyczalnia audiobooków - otwarcie nowego działu

nowe zdjęcie

W kwietniu biblioteka wzbogaciła się o 50 audiobooków, w związku z tym otwieramy nowy dział o nazwie WYPOŻYCZALNIA AUDIOBOOKÓW. Nagranie na płycie CD będzie można wypożyczyć max. na 3 dni (jeden audiobook)

Serdecznie zapraszamy do biblioteki.

2014-04-03 09:58:44 | czytaj więcej

KONKURS FOTOGRAFICZNY„Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY”

nowe zdjęcie

1.      Konkurs organizowany jest przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

2.   Konkurs rozpoczyna się 03 kwietnia 2014 i trwać będzie do 30 kwietnia 2014. Wyłonienie laureatów nastąpi 05.05.2014 r. o godz. 10.30 w bibliotece szkolnej. Informacja o wynikach konkursu zostanie zamieszczona na stronie www.biblioteka.czworka.edu.pl

3. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych uczniów naszej szkoły.

4.         Celem konkursu „Z książka mi do twarzy” jest:

•          zwizualizowanie pasji czytania, miłości do książek;

•          popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu, dialogu

•          ze światem i wyrażania emocji;

•          upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki;

 

REGULAMIN:

Fotografię należy dostarczyć do biblioteki lub przesłać pocztą e-mail na adres: Sp4_bibliotekaszkolna@wp.pl.

(Format fotografii min.10 x 15 lub większy)

Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika regulaminu w całości. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad.

W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane ani nie brały udziału w żadnym konkursie.

Organizator zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac o niskiej jakości technicznej i niespełniających wymogów określonych niniejszym regulaminem.

Wykorzystanie prac

1.         Przesłanie do Organizatora fotografii konkursowej jest równoznaczne z udzieleniem Organizatorowi zgody na jej wielokrotne, nieodpłatne publikowanie na stronie biblioteki, opublikowanie imienia, nazwiska autora w materiałach promocyjnych związanych z konkursem, a także na wykorzystywanie zdjęć w celach promocyjnych i marketingowych Organizatora.

Przesyłając fotografię konkursową uczestnik zapewnia, że jest jej autorem oraz że przysługuje mu pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do tej fotografii, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. O ile na fotografii konkursowej znajduje się wizerunek człowieka, uczestnik przesyłając fotografię zapewnia, że osoba, której wizerunek znajduje się na tej fotografii wyraziła zgodę

na nieodpłatną publikację tego wizerunku. Przesyłając fotografię, uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi z praw autorskich do fotografii, praw do wizerunku lub wszelkich innych praw.

Zapraszamy do udziału w konkursie! 

 

2014-04-03 09:29:51 | czytaj więcej

Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną

nowe zdjęcie

19 marca nawiązałyśmy współpracę z Biblioteką Pedagogiczną w Swarzędzu, w związku z tym w naszej bibliotece pojawią się nowości wydawnicze z takich dziedzin jak pedagogika, psychologia, socjologia. Książkę będzie można wypożyczyć na miesiąc. Prosimy nauczycieli o listy tytułów książek, które możemy wypożyczyć w następnym miesiącu z Biblioteki Pedagogicznej. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do odwiedzania naszej biblioteki.

2014-04-02 01:27:03 | czytaj więcej

Konkurs „Biblioteka moich marzeń”

nowe zdjęcie

Regulamin konkursu

Biblioteka szkolna jest organizatorem konkursu „Biblioteka moich marzeń”.

Jest to konkurs plastyczny, w którym prace mogą być wykonywane w dowolnej technice.

Celem konkursu jest wyłonienie pracy, która zostanie zamieszczona na stronie www biblioteki szkolnej;

 

Uczestnicy konkursu:

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu

Autorem prac może być tylko jedna osoba.

Informujemy że prace, które wpłyną na konkurs staną się własnością biblioteki szkolnej, w związku z czym zastrzegamy sobie prawo ich publikowania i wykorzystania w środkach masowego przekazu.

 

Daty i terminy:

Czas realizacji konkursu: od 17.03.2014 r. do 29.03.2014

Termin składania prac: do 28.03.2014 r.

Do każdej z nadesłanych prac powinna być załączona informacja zawierająca:

 

 

NAZWISKO I IMIĘ UCZESTNIKA -----------------------------

KLASA-----------------------------------------------

 

Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w dniu 28.03.2024 r. o godzinie 10.40.

 

2014-03-15 00:11:40 | czytaj więcej

Nowe lektury

nowe zdjęcie

Zakupiono do biblioteki 74 egzemplarze nowych lektur. Wartość zakupionych książek to 866,16 zł.

 

Ostrożnie! Wszystko, co powinno…G. Kasdepke (12 egz.)

Z piaskownicy w świat. G.Kasdepke (5 egz.)

Pięciopsiaczki W. Chotomska (12 egz.)

Mój młodszy brat  M. Krajewska (5 egz.)

Lokomotywa i inne wiersze J. Tuwim (25 egz.)

Kopcuszek H. Januszewska (2 egz.)

Jak Wojtek został strażakiem Cz. Janczarski (2 egz.)

Nasza mama czarodziejka J. Papuzińska (1 egz.)

Czarna owieczka J. Grabowski (2 szt.)

Nie płacz koziołku S. Michałkow, (1egz.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Dziewczyny z kółka bibliotecznego pomagały w opracowaniu książek, które przynieśli uczniowie naszej szkoły;

2.  Odwiedziła nas klasa 4E. Uczniowie przebrani byli  w tradycyjne stroje indyjskie;

3. W wypożyczalni odbyły się zajęcia indywidualne, które przeprowadziła pani pedagog;

4.  Uczniowie wypożyczyli dużo książek;

5. W czytelni multimedialnej odbyła się lekcja matematyki i języka angielskiego;

6. Nadal trwa wiosenna zbiórka książek. Uczennice przyniosły mnóstwo książek do biblioteki;

7. Pani Gładysiak sprawdziła prace konkursowe o Indiach;

8. Odwiedziła nas również pani psycholog również w stroju indyjskim;

9. W czytelni multimedialnej zainstalowana została nowa drukarka;

 

To był bardzo ciekawy dzień.

 W bibliotece codziennie dużo się dzieje, dlatego zapraszamy wszystkich naszych uczniów i nauczycieli do częstego odwiedzania nas.Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

 

Biblioteka szkolna organizuje wiosenną zbiórkę książek w klasach 1-3

Mile widziane lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Książki muszą być w dobrym stanie.

Dwie klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział

w warsztatach, które przeprowadziJoanna Krzyżanekautorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród. Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

2014-03-14 22:44:46 | czytaj więcej

Wypożyczalnia filmów DVD w bibliotece

nowe zdjęcie

W marcu biblioteka otrzymała 50 filmów DVD, w związku z tym otwieramy nowy dział o nazwie "WYPOŻYCZALNIA FILMÓW DVD".

Film będzie można wypożyczać na 3 dni.

Serdecznie zapraszamy do biblioteki.

2014-03-11 14:35:20 | czytaj więcej

Wiosenna zbiórka książek w klasach 1-3

WIOSENNA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

 

 

Biblioteka organizuje wiosenną zbiórkę książek

w klasach 1-3

 

2 klasy które, do 18 marca do godz. 10.45 podarują bibliotece najwięcej książek wezmą udział w warsztatach, które przeprowadzi Joanna Krzyżanek autorka książek dla dzieci.

W trakcie warsztatów odbędzie się również losowanie nagród.

 

 

Sponsorem warsztatów jest Rada Rodziców.

2014-03-11 14:35:19 | czytaj więcej

Konkurs o Indiach (dla klas 1-3)

nowe zdjęcie

 

Zapraszamy do udziału w konkursie.

 

2014-02-25 23:15:12 | czytaj więcej

Krzyżówka (Indie)

nowe zdjęcie

Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie o Indiach.

Konkurs polega na samodzielnym rozwiązaniu krzyżówki.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 stycznia (w piątek) o godz. 10.30 w bibliotece.

Zapraszamy

 

2014-01-21 13:40:54 | czytaj więcej

Zima oczami dziecka - konkurs plastyczny

 

 

 

 

Narysuj zimę, jaką pamiętasz, jaką sobie wyobrażasz,

za jaką tęsknisz …

 

Regulamin :

 

 • konkurs jest adresowany do dzieci ze szkół podstawowych;
 • technika dowolna;

 

Prace można składać w bibliotece  szkolnej do 10 lutego 2014 r.

 

Konkurs organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie !!!

 

2014-01-15 13:19:07 | czytaj więcej

Spotkanie autorskie z Agnieszką Idziak

 

 

Biblioteka szkolna organizuje 18 stycznia

(w sobotę) wyjście do księgarni „Pinokio”

na spotkanie z pisarką p. Agnieszką Idziak autorką książki

pt. „Cztery żywioły i dwa koziołki”.

 Zbiórka osób chętnych o godz. 11.30 przed naszą szkołą

(zapisy w bibliotece szkolnej).

 

2014-01-15 13:12:04 | czytaj więcej

Indie - kwiat lotosu (bibliografia)

 

 

 1. Tyczyński Piotr, Tyczyńska Joanna, Łagodny uśmiech Buddy ”Voyage 9/2007, s. 64-72;
 2. Wilk Paulina, Kalkuta jest kobietą „Traveler’ 9/2012, s. 52-53;
 3. Chara Paweł, Życie na piasku „Poznaj Świat” 11/2007, s. 10-22;
 4. Renik Krzysztof, Indie – widowiska z kraju Bharaty, „Poznaj Świat” 10/2006, s. 10-22;
 5. Parzuchowski Łukasz, Parzuchowska Edyta, Indie – paradoksy w pikantnych barwach„Poznaj Świat” 3/2010, s.18-34;
 6. Zarzecki Andrzej, Indie kraju Tamilów, „Poznaj Świat”,5/2009, s.40-47;
 7. Moszko Anna, Zanskar – Za ostatnią przełęczą, „Globtroter”, 26-33;
 8. Kalmus Marek, Indie, Indie…(Widziałem Boga, Pomiędzy Śiwą a Ganeśą, Hinduskie wesele w Jodhpurze, W Delhi, Śmierć w Indiach, Benares, W kraju jednego Boga, Niby-miasto Kalkuta)
 9. „Globtroter”, 7/2008, s. 12-32;
 10. Indie „Traveler”, s. 56-107;
 11.  Nawrocki R., Bhutan – nowe puka do bram kraju smoka, „Globtroter”, 28/2009;
 12.  Boczek Krzysztof, Leń się na Goa, „Voyage”, 10/202, s.24-36;
 13. Ganges – święta rzeka, „Podróże”, 1/2008, s. 34-46;
 14. Kret Jarosław Mądrość świętej krowy,  „Poznaj Świat”,s.15-27;
 15. Dudek Dawid, Kilkanaście kilometrów pokoju – granicy Inie -Pakistan „Dookoła Świata”, 01,02/2012, s. 29-31;
 16. Pindral Marek, Ganges - święta woda, „Poznaj Świat”, 6/2005, s.8-20;
 17. 16. Nepal – otwórz oczy, „Poznaj Świat”, 5/2005, s. 8-17;

 

Wszystkie materiały znajdują się w czytelni.

Ciekawe zdjęcia zobaczysz w GALERII na stronie www biblioteki.

 

2014-01-10 11:12:03 | czytaj więcej

KONKURS - „Ilustracja do wiersza Juliana Tuwima”

nowe zdjęcie

Regulamin konkursu plastycznego:

 

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka szkolna.

2. Konkurs przeznaczony  jest dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły.

3.Warunkiem udziału w konkursie jest wykonanie ilustracji do wybranego wiersza Juliana Tuwima.

4. Ilustracje wykonujemy w dowolnej technice plastycznej na kartach z bloku rysunkowego  w formacie A-4.

5. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną, samodzielnie wykonaną pracę.

6. Podpisane rysunki składamy do Biblioteki szkolnej do27 marca 2013 r.

7. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 29 marca o godz.1035 .

w Bibliotece szkolnej, podczas którego zostaną nagrodzone najciekawsze prace.

8. Nagrodzone ilustracje oraz podsumowanie konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

 

2013-03-01 11:27:01 | czytaj więcej

ROK 2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA

nowe zdjęcie

       Rok 2013 jest  rokiem poety Juliana Tuwima.  W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w „Kurierze Warszawskim”.

„Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima” – głosi tekst przyjętej w grudniu 2012 uchwały

.

 

Urodził się pod koniec XIX wieku w Łodzi. Polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński. Dla nas, rodziców małych dzieci, znany przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary, Słoń Trąbalski, Bambo, Kotek, Abecadło, Rzepka.

 

      

 

2014-03-17 01:36:55 | czytaj więcej

Nowości wydawnicze

Lubisz czytać?

Jeżeli tak, to zapoznaj się z nowościami wydawniczymi zakupionymi do biblioteki.

Patrz: strona www biblioteki.

Zakładka: WARTO PRZECZYTAĆ

Kolejne propozycje 4 kwietnia 2013 r.

                                                                          Zapraszamy do biblioteki!

                                                                          Małgorzata Gładysiak

                                                                          Dorota Jędrzejak

 

 

2013-02-20 18:56:01 | czytaj więcej

Joanna Krzyżanek

nowe zdjęcie

 W środę odwiedzi naszą bibliotekę Joanna Krzyżanek pisarka, która prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne i kulinarne. Pisze opowieści, wiersze i bajki. Autorka współpracuje przede wszystkim z wydawnictwami Jedność i LektorKlett. Do większości książek Joanny Krzyżanek charakterystyczne ilustracje stworzył Marcin Ciseł. Popularne są książki J. Krzyżanek o Cecylce Knedelek, gdzie opisane są sposoby na ładne podanie dań, jak samemu przygotować proste i bardziej wyszukane potrawy, a przepisy smakowicie okraszone są kolorowymi ilustracjami, zdjęciami, minikomiksami. W książce "Dzieci z ulicy Tulipanowej" prawa dzieci i dorosłych przedstawione są w zabawny, nienachalny sposób, w innych książkach młodszy czytelnik może dowiedzieć się np. jak uprawiać ogródek, jak z gałganka stworzyć lalkę, jak zachować się dobrze w różnych sytuacjach, jak zrobić własne cukierki i dbać o ubranie. Niebanalne postacie o śmiesznych imionach wprowadzają dzieci w świat, który nie musi być tylko domeną dorosłych.

Joanna Krzyżanek sama należy do ludzi obdarzonych dużą wyobraźnią i do dziś, jak sam przyznała w jednym z wywiadów, lubi jeść lody waniliowe, biegać po łące, jeździć na rowerze w kwiatki i szyć gałgankowe przytulanki.

Strona dla miłośników Cecylki www.cecylkaknedelek.pl/

Ważniejsze nagrody:

2009 wyróżnienie w VII edycji Konkursu „Świat przyjazny dziecku” za Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci

2009 wyróżnienie w VII edycji Konkursu „Świat przyjazny dziecku” za Dzieci z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Dużych i Małych

 • Bibliografia
 • Dobre maniery Cecylki Knedelek czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada, Joanna Krzyżanek, Jedność, 2011.
 • Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem i kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Diecezjalne Sandomierz, 2011.
 • Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zabawy i podróżowanie cz.4, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, Święty Wojciech, 2011.
 • Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Bezpieczeństwo i wychowanie cz.3, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, Święty Wojciech, 2011.
 • Cecylka Knedelek i poletko truskawkowe, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2010.
 • Proszę, Joanna Krzyżanek, Diecezjalne Sandomierz, 2010.
 • Dzień dobry!, Joanna Krzyżanek, Diecezjalne Sandomierz, 2010.
 • Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Zdrowie i ubranie cz.2, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, Święty Wojciech, 2010.
 • Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Jedzenie i świętowanie cz.1, Joanna Krzyżanek, il. Zenon Wiewiurka, Święty Wojciech, 2010.
 • Cecylka Knedelek i kawiarenka „Pod wisienką”, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2009.
 • Franciszka i Ignacy i zegar, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Przyroda , Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy i waga, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Liczebniki i tabliczka mnożenia, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Język polski, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Język angielski, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Litery drukowane i pisane, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Godziny, minuty, sekundy, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Franciszka i Ignacy. Wyrazy z „ż”, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Księga gramatzki Lamelii Szczęśliwej, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2009.
 • Cecylka Knedelek i ulica Ciasteczkowa, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2009.
 • Cecylka Knedelek i fabryka czekolady, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2009.
 • Krówka Mela i mleczne cukierki, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Zielona Sowa, 2008.
 • Biedronka Amelka i siedem kropek, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Zielona Sowa, 2008.
 • Pszczółka Patrycja i miodowe ciastko, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Zielona Sowa, 2008.
 • Franciszka i Ignacy i alfabet, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2008.
 • Franciszka i Ignacy. Wyrazy z „u”, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2008.
 • Franciszka i Ignacy. Czasowniki, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2008.
 • Franciszka i Ignacy. Przygotowanie do pisania, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, LektorKlett, 2008.
 • Dzieci z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Dużych i Małych, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2008.
 • Cecylka Knedelek. Tom 3. Książka kucharska dla dzieci, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Axel Springer Polska, 2008.
 • Cecylka Knedelek. Tom 2. Książka kucharska dla dzieci, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Axel Springer Polska, 2008.
 • Cecylka Knedelek. Tom 1. Książka kucharska dla dzieci, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Axel Springer Polska, 2008.
 • Cecylka Knedelek i Wielkanoc, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2008.
 • Boże Narodzenie w Kisielicach Małych, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Diecezjalne Sandomierz, 2008.
 • Ilustrowany słownik wyrazów religijnych dla dzieci, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Diecezjalne Sandomierz, 2008.
 • Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Jedność, 2007.
 • Wielkanoc w Kisielicach Małych, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Diecezjalne Sandomierz, 2007.
 • O tym jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Diecezjalne Sandomierz, 2006.
 • Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci, Joanna Krzyżanek, Publicat, 2006.
 • Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Diecezjalne Sandomierz, 2005.
 • Petronela Pietrasińska, czyli nauczyciel - „złota rączka”, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Didasco, 2004.
 • Jak czekać na święta Bożego Narodzenia?, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, WAM, 2004.
 • Pierwsza Komunia Święta. Mój album, Joanna Krzyżanek, Publicat, 2003.
 • Drukarnia, czyli Papierowy duszek, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Arka, 2002.
 • Garderoba, czyli Poszukiwanie siebie, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Arka, 2002.
 • Miasteczko, czyli Raz, dwa, trzy..., Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Arka, 2002.
 • Strych, czyli Królestwo kurzu, Joanna Krzyżanek, il. Marcin Ciseł, Arka, 2002.

 

 

 

 

 

2014-03-17 00:18:20 | czytaj więcej

TAJEMNICA PŁYWALNI I TAJEMNICA URODZIN

nowe zdjęcie

W bibliotece dostępne są "Tajemnica pływalni" i "Tajemnica miłości" . Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili książki do biblioteki.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           TAJEMNICA PŁYWALNI                                                                                                                                                                             Gabriela Kujawa z kl. 3A

Klasa 2B

Julia Kaszyńska z kl. 3d

Oliwia Puzon z kl. 3d

Amelia Piwowarska z kl. 3e

Julia Bartczak z kl. 3e

Wiktoria Sośniesz z kl. 2b

Hanna Koszałka z kl. 3f

Aleksandra Ciećka z kl. 2b

Zuzanna Szumania z kl. 1b

Joanna Wolniewicz z kl. 2b

Aleksandra Tomkowiak z kl. 2b

Nicola Wolna z kl. 2b

Jakub Jaworski z kl. 5a

Julian Cichy z kl. 3f

Wawrzyniak Maja z kl. 6c

Dorota Jędrzejak

Małgorzata Gładysiak

 

14.03.2014 r.

 

TAJEMNICA URODZIN

Gabriela Kujawa z kl. 3A

Klasa 2B

Hanna Koszałka z kl. 3f

Daniel Profeta z kl. 5c

Julia Kaszyńska z kl. 3d

Aleksandra Tomkowiak z kl. 2b

Aleksandra Ciećka z kl. 2b

Natalia Pietraszewska z kl. 4c

Zuzanna Szumania z kl. 1b

Joanna Wolniewicz z kl. 2b

Jakub Jaworski z kl. 5a

Dorota Jędrzejak

Małgorzata Gładysiak

 

14.03.2014 r.

 

2014-03-15 22:40:21 | czytaj więcej