Konkurs pięknego czytania

Dnia 21 kwietnia w naszej bibliotece jak co roku odbył się konkurs pięknego czytania na poziomie klas czwartych, piątych i szóstych. Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach wrażliwości na piękno czytanego słowa oraz rozwijanie twórczych talentów, doskonalenie umiejętności pięknego czytania i kształtowanie kultury czytelniczej.

Tym razem konkurs polegał na przeczytaniu fragmentu  książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”.

Autor zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które opublikowane zostały w książce pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” . Na podstawie tych reportaży Łukasz Wierzbicki napisał opowiadania dla dzieci zebrane w książce „Afryka Kazika”. Tą drogą pisarz przypomniał młodemu czytelnikowi  zapomnianego podróżnika, który jako pierwszy na świecie w latach trzydziestych XX wieku przemierzył samotnie Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Czarnego Lądu i dziką przyrodą, a także barwnie opowiedziane przygody, zarówno mrożące krew w żyłach, jak i zabawne, z pewnością zainteresowały każdego kto jest ciekawy świata i pasjonujących historii. W tym roku biblioteka wyborem literatury wpisała się w szkolny projekt wielokulturowości „Czwórka dla Afryki”. Po krótkiej promocji ww. tytułu nastąpiło losowanie numeru fragmentu, który zarazem wskazywał kolejność publicznego wystąpienia. Komisja oceniając poszczególnych uczestników kierowała się następującymi kryteriami: poprawnością czytanego tekstu, wyrazistością i płynnością czytania oraz odpowiednim tempem i intonacją. Komisja po uważnym wysłuchaniu wszystkich osób wyłoniła najlepiej czytających uczniów:

na poziomie klas czwartych:

I miejsce zajęła Julia Skweres z kl. 4d

II miejsce zajęła Oliwia Kaźmierczak z kl. 4d

III miejsce zajął Michał Hejnowski  z kl. 4a

na poziomie klas piątych:

I miejsce zajęła Zofia Jaworska z kl.5b

II miejsce zajęła Barbara Sledzińska z kl.5b

III miejsce zajęła Maria Moskal z kl.5c

na poziomie klas szóstych:

I miejsce zajęła Wiktoria Gawrońska z kl.6c

II miejsce zajęła Maria Zwierzykowska z kl.6e

III miejsce zajęła Zofia Szews z kl. 6e

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły.