Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Wycieczka do firmy Volkswagen

W dniu 12 i 20 lutego uczniowie z klas 8 uczestniczący w projekcie „Mój zawód – moja przyszłość” zwiedzali firmę  Volkswagen Poznań. Jest to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 15 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata. Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce i jeden z największych w kraju. Firma zatrudnia ponad 11.000 pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni. Na poznańskiej Wildzie działa odlewnia, która dostarcza wysokiej jakości komponenty aluminiowe do wielu fabryk koncernu Volkswagen AG na całym świecie. W ubiegłym roku pracownicy spółki wyprodukowali blisko 240 000 samochodów oraz 4,5 mln odlewów. To rekordowe osiągnięcia w 25-letniej historii przedsiębiorstwa.

 

Zakłady Caddy/ T w Antoninku

 

Zakład Caddy oraz T, główna siedziba przedsiębiorstwa. To tutaj produkowane są popularne lekkie samochody użytkowe Caddy 4 oraz T6. Każdego dnia w zakładzie w Antoninku pracownicy fabryki produkują 750 pojazdów, które trafiają do klientów z niemal całego świata. By móc to osiągnąć do zakładu trafia ponad milion części dziennie od kilkuset dostawców.

Zakład Crafter Września

W fabryce we Wrześni od października 2016 roku produkowana jest nowa generacja modelu Crafter. W nowej fabryce zatrudnienie wyniesie 3000 osób. Koszt inwestycji wyniósł ponad 800 milionów euro, co czyni z niej jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich 10- leciu. Powierzchnia zakładu wynosi 220 ha, co odpowiada 300 boiskom piłkarskim.

Odlewnia na Wildzie

Z tonażem na poziomie 30 000 ton rocznie jesteśmy drugą największą odlewnią w Koncernie i jedną z największych w Europie. Blisko 30% samochodów wyprodukowanych w koncernie Volkswagen AG jest wyposażona w głowicę z Poznania.

Rozbudowa zakładu

W maju rozpoczęła się zapowiadana rozbudowa zakładu Volkswagen Poznań w Antoninku po wschodniej części od ulicy Smołdzinowskiej. Inwestycja obejmuje budowę hali spawalni z zapleczem logistycznym. Cały zakład zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Inwestycje związane z rozbudową zakładu w ciągu najbliższych lat pochłoną ponad 400 milionów euro. Kamień węgielny pod tą inwestycję wmurowano 24. maja w obecności zarządu i pracowników Volkswagen Poznań, a także przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalnych.

Jedna firma, cztery zakłady.