Walentynki

Dnia 10 lutego odbyły się zajęcia związane z Dniem Zakochanych w klasie 4b. Celem zajęć było zapoznanie się z genezą tego święta, poznaniem książek, filmów, oraz związków frazeologicznych mówiących o miłości.

Na początku nauczyciel bibliotekarz korzystając z Encyklopedii „Wikipedia” przeczytał definicję słowa „Walentynki”, a następnie uczniowie wyszukiwali w Słowniku języka polskiego definicję słowa „miłość”.

Następnie w słowniku frazeologicznym poszukiwano  wyjaśnienia następujących  pojęć:

„miłość od pierwszego wejrzenia”, „stara miłość nie rdzewieje”, „miłość platoniczna”, „ miłość nieodwzajemniona”. Wywiązała się dyskusja na temat rozumienia powyższych powiedzeń.

Później dzieci wykonywały zadanie ortograficzne, które polegało na uzupełnieniu wyrazów związanych  z Walentynkami o brakujące litery (u, ó, ż, rz).

Potem nauczyciel bibliotekarz przeczytał dzieciom fragment książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kocha, lubi, szanuje”, po czym

ogłoszono quiz na temat bohaterów książek, filmów i przedstawień teatralnych, w których pojawił się wątek miłosny. Dzieci poradziły sobie doskonale z rozwiązaniem quizu, wyróżniono najlepsze prace.

Jeżeli macie ochotę również odgadnąć z jakich książek, filmów i przedstawień teatralnych pochodzą bohaterowie to poniżej znajdują się zdjęcia.

Prezentujemy książki dostępne w bibliotece.

Hanna Kowalska –Pamięta „Kto nie lubi Klary”;

Danuta Zawadzka „Bartek Kończyna i tajemnicza dziewczyna”;