Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Tradycje regionalne

Tradycje regionalne w Szkole Podstawowej nr 4 w Swarzędzu


W dniu 06.11.2019 dla klasy III, 07.11.2019 oraz 27.11.2019 dla klas II ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu odbyły się zajęcia z edukacji regionalnej. Tematem były obchody święta 11 Listopada oraz regionalne tradycje związane ze świętowaniem imienin Marcina w Wielkopolsce.

 

Czytanie książeczki Elizy Piotrowkiej „Legenda o świętym Marcinie i piekarzu Walentym” połączone było z rozmową oraz prezentacją. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest legenda, kto to był św. Marcin i piekarz Walenty, dlaczego postanowił on wypiekać pyszne rogale i je rozdawać. Rozmawialiśmy również o tym, że tradycja ta jest kultywowana w Wielkopolsce aż do czasów obecnych. Dzieci mogły obejrzeć książkę, jak również poznać nowe dla nich słownictwo i zagadnienia.

 

 

 

 

 

 

Po prezentacji przystąpiliśmy do zadań praktycznych, czyli do zrobienia pamiątkowych rogali. Zabawa była wyśmienita, dzieci zgrabnie i szybko uformowały na kształt podkowy rogale z masy solnej, następnie ozdobiły je makiem. Rogale zostały podpisane i przekazane do wysuszenia - później dzieci mogły je pomalować i zabrać do domu.

 

MOM

Artykuł ze strony www Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu