Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Przedstawienie „ Komisja ds. baśni w baśniach”

Dnia 26 kwietnia 2018 roku  uczennice z kl. 5b w ramach koła teatralnego „Jak w zegarku” pod opieką nauczyciela bibliotekarza przygotowały i wystawiły w holu naszej szkoły spektakl pt. „Komisja ds. baśni w baśniach”.

Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa, wskazanie dzieciom sposobu ciekawego spędzania czasu jakim może być czytanie pięknych bajek i baśni. Także budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym , co jest dobre, a co złe.

Sztuka składała się z trzech części, w każdej z nich „komisja” oskarżała Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Tomcio Palucha o złe zachowanie w dzisiejszych czasach. Kopciuszek był brudny, bo bawił się w popiele, Czerwony Kapturek niósł zbyt ciężki koszyczek do babci, idąc samej w ciemnym lesie, Tomcio Paluch szedł w nieodpowiednim obuwiu, bo miał siedmiomilowe buty. Komisja ds. baśni surowo oceniła naszych bohaterów, nie wzięła pod uwagę tajemniczości świata baśni, fantazji, która potrzebna jest w życiu dzieci. Dopiero wróżka wskazała na trwałe wartości występujące w baśniach, które wyzwalają marzenia i fantazje dzieci.

Przedstawienie obejrzały klasy zerowe oraz klasy trzecie.

Po występie uczennice z kl.5b prowadziły zabawy interakcyjne z publicznością, zadając dzieciom pytania, zagadki, wyliczanki.

Przedstawienie bardzo się podobało, tego typu działania przygotowują dzieci do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, bywania w teatrze.