Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Projekt „Bezpieczna + „

Projekt  „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” skierowany był do uczniów klas VII w roku szkolnym 2017/2018 w SP nr 4 w Swarzędzu.

Celem projektu było rozwijanie u uczniów umiejętności budowania prawidłowych relacji z kolegami i koleżankami w oparciu o dialog oraz rozwijanie postaw antydyskryminacyjnych, służących przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami.

Realizacja w/w projektu polegała na uczestniczeniu uczniów klas siódmych w spektaklu profilaktycznym z interakcją, poruszającym problematykę dyskryminacji w szkole i sposoby przeciwdziałania zachowaniom agresywnym wynikającym ze stereotypowego odbioru rzeczywistości, opartego na uprzedzeniach.

W październiku i listopadzie nauczyciele bibliotekarze na podstawie scenariusza Renaty Biegały pt. ”Biały wróbelek”  przygotowywali młodzież do wystawienia sztuki profilaktycznej dla uczniów klas drugich naszej szkoły.

Próby przedstawienia odbywały się w ramach lekcji wychowawczych klas siódmych. Ponadto młodzież uczestniczyła w planowaniu  działań interakcji, takich jak: zagadki, wyliczanki, krótkie wierszyki z pokazywaniem, pytania dotyczące zachowań bohaterów spektaklu. Dodatkowo siódmoklasiści pomagali w projektowaniu scenografii oraz masek szarych wróbli potrzebnych do przedstawienia.

W grudniu odbyły się spektakle „Białego wróbelka” połączone z zabawami interakcyjnymi  dla wszystkich klas drugich, kilku trzecich, dla dzieci z przedszkola Familia w Swarzędzu oraz dla grup zerówkowych naszej szkoły.

Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wspólne zabawy prowadzone przez starsze koleżanki i kolegów z tej samej szkoły. Zaangażowanie klas siódmych do działań na rzecz maluchów, miało na celu stworzenie przestrzeni do budowania prawidłowych relacji między dziećmi i młodzieżą w ramach tej samej placówki.

Ponadto było to ciekawe doświadczenie dla wszystkich stron, pobudzanie do aktywności twórczej poprzez wyrażanie uczuć, emocji, stanów za pomocą gestów, mimiki, odpowiednich ruchów. Kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi, spostrzegawczości oraz pamięci. Wzbogacanie umiejętności językowych oraz poznawanie i rozwijanie własnych możliwości.

W przedstawieniu wystąpili:

Marta Przybylak, Julia Dachtera, Aleksandra Rozynek, Oliwia Kolasińska, Natalia Wichłacz, Natalia Cynar, Melania Steinifelder, Dawid Kozak, Fabian WittkJeżewski, Ksawery Wittk Jeżewski, Michał Jóźwiak, Mateusz Nowicki, Piotr Trojanek, Alan Szkaradkiewicz.

Na dowód powodzenia projektu przytaczamy wypowiedzi uczniów:

 

„…W moim odczuciu to przedstawienie nauczyło mnie tego, że nie trzeba się bać występów przed publicznością. Stałem się przez to bardziej śmiały i społeczny. Nawiązałem nowe więzi i poznałem ludzi od tej lepszej strony”.

 

„…Udział w tym projekcie nauczył mnie jak dobrze zagrać swoją rolę. Poznałem lepiej osoby z mojej klasy”.

 

„…Jestem pod dużym wrażeniem jaką wielką frajdę może sprawić coś co wspólnie zrobiliśmyaby kogoś uszczęśliwić”.

 

„…Współpraca pomogła nam się zintegrować. Radość naszych młodszych kolegów i koleżanek podczas interakcji była nie do opisania. Myślę, że zapamiętam nasze przedstawienie na zawsze.

Współpraca mojej klasy bardzo mi się podobała . Dobrze się dogadywaliśmy, choć czasem zdarzały się małe konflikty. Uważam, że moglibyśmy realizować następny taki projekt”.

 

„… Wystawiając spektakl pt. „Biały wróbelek” wywołaliśmy dużo uśmiechów na twarzach dzieci”.

 

„… Podczas projektu poznałam sama siebie. Na próbach było bardzo wesoło. Chciałabym więcej takich występów z całą moją klasą”.

 

„… Moim zdaniem projekt był fajny, ponieważ nauczyliśmy się pracować w grupie, rozwinęliśmy nasze umiejętności. Na próbach często się śmialiśmy, ponieważ były zabawne sytuacje”.

 

„… Moim zdaniem stać mnie na więcej. Niestety miałam za krótką kwestię do wypowiedzenia, ale koleżanki i koledzy z klasy bardzo dobrze wszystko zrobili. Poza tym była ciekawa interakcja i fajna atmosfera”.