Polecamy: Jak powstało Jezioro Swarzędzkie… Anny Małyszki

Dnia 9 października odwiedził nas pracownik Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Pani przyniosła nam w prezencie książkę dla dzieci pt. „Jak powstało Jezioro Swarzędzkie…: legendy, podania ze Swarzędza i okolic“. Książkę wydała właśnie Biblioteka Publiczna w Swarzędzu. Autorką tekstu i ilustracji jest pani Anna Małyszka. Opracowane literacko opowieści dla dzieci inspirowane są źródłami, niekiedy oparte zostały tylko na krótkiej notatce o danym zdarzeniu lub ustnym przekazie. Niektóre z nich spisane były w języku niemieckim, inne zaś w języku polskim i publikowane były w prasie lokalnej.  We wstępie autorka napisała:

” Zamieszczone w książce opowieści  są zatem w większości rozwinięciem krótkich zapisków. Zależało mi na tym, aby legendy i podania zyskały drugie życie. By każda mama czy babcia mogła przeczytać je dziecku na dobranoc, by można je opowiedzieć, tak jak robią to coraz popularniejsi opowiadacze i bajarze. Teksty te pisałam w prostej formie, z myślą o najmłodszych czytelnikach, aby z łatwością mogli je przeczytać samodzielnie. Byłoby mi miło. gdyby dzieci same sięgały do tej lektury. Dopełnieniem opowiadać są autorskie ilustracje, które – mam nadzieję –  zachęcą czytelnika, zwłaszcza tego najmłodszego, do sięgnięcia po tę pozycję oraz rozbudzą jego wyobraźnię”.

Książkę można nabyć w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu lub wypożyczyć w naszej bibliotece w szkolnej.