O wypaleniu zawodowym - szkolenie nauczycieli bibliotekarzy

Artykuł www ze strony Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu

13 marca br. Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Swarzędzu, zorganizowała spotkanie sieci współpracy nauczycieli na temat wypalenia zawodowego.

Spotkanie podzielone było na dwie części: wykład i warsztaty. Prowadziły je panie psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu – Danuta Lidzińska-Nowaczyk oraz Aneta Bartkowska. Prelegentki najpierw omówiły pojęcie oraz historię zjawiska. Następnie opisały źródła, przyczyny oraz objawy wypalenia zawodowego, będącego rekcją organizmu na stres związany z pracą w zawodach, w których jest ciągły kontakt z ludźmi i ich problemami, czyli m.in. pracą w zawodzie nauczyciela. W dalszej części prowadzące spotkanie scharakteryzowały etapy wypalenia zawodowego oraz jego destrukcyjne skutki. Dzięki przeprowadzonym warsztatom nauczyciele dowiedzieli się, jak rozpoznać wypalenie zawodowe i jak sobie z nim radzić, a także co można zrobić, by pracować, ale się nie wypalać.

Spotkanie zakończyła dyskusja i wymiana poglądów między nauczycielami. Każdy uczestnik zapoznał się z przygotowaną fachową literaturą dotyczącą wypalenia zawodowego i stresu w pracy oraz otrzymał zestawienie bibliograficzne na ten temat.