Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Nowe propozycje lektur dla klas 1-5

We wrześniu biblioteka szkolna zakupiła 3 nowe tytuły książek, które proponujemy jako lektury dla klas 1-5. 

Książki poruszają bardzo ważne tematy tj. problem adaptacji dzieci przedszkolnych do rzeczywistości szkolnej w książce pt. "Moje szczęśliwe życie"  Rose Lagercrantz, Ewy Eriksson, o modzie i jej uleganiu w książce pt.  "Noskawery"  Pawła Beresewicza, o problemie akceptacji inności np. dzieci z nadwagą w książce pt. "Maurycy w rozmiarze XXL", wkrótce planujemy za sprzedaż makulatury zakupić 25 egzemplarzy lektury o akceptacji o akceptacji i przyjaźni w książce pt. "Cudowny chłopak" R. J. Palacio.

 

Gorąco polecamy wszystkim wychowawcom zadawanie tych ksiażek jako obowiązkową lekturę.

Wśród zalet czytania, obok tych popularnych o charakterze poznawczo-neurologicznym, znajdują się i te, które oddziałują na jakość naszych relacji:

1. Czytanie sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej

Badania w tej dziedzinie przeprowadziła pod okiem swojego promotora prof. Frédérica Vallée-Tourangeau Rose Turner, doktorantka z brytyjskiego Kingston University. 124 ochotnikom zadała pytania dotyczące ich preferencji czytelniczych, filmowych i telewizyjnych. Zbadała ich również pod kątem inteligencji emocjonalnej, postaw interpersonalnych, m.in. zdolności do empatii oraz zachowań prospołecznych, czyli gotowości do pomagania innym. Po analizie udzielonych odpowiedzi Tuner doszła do wniosku, że osoby, które wolą czytać książki niż oglądać filmy lub telewizję, lepiej rozumieją innych.

Badaczka przekonuje, że czytanie sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej i postaw prospołecznych, dlatego że stwarza odbiorcy przestrzeń do głębszego zastanowienia się nad ludzką naturą. „Gdy czytamy, widzimy tylko to, co jest napisane na stronie, i sami musimy wypełniać luki, by w pełni zrozumieć, przez co przechodzi dany bohater – to daje nam możliwość rozwijania zdolności do empatii. Kiedy coś oglądamy, wiele spośród tych informacji otrzymujemy w gotowej postaci” – mówi Turner.

Chcemy żyć w empatycznym świecie, książki to kolejne narzędzie, które pomaga nam uczyć nasze dzieci i nas samych empatycznych postaw.

2. Czytanie pomaga rozumieć

Niejednokrotnie samego siebie – czytamy, poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Chcemy zrozumieć podłoże naszych reakcji, schematów postępowania. Czytamy i udaje nam się zrozumieć drugiego, często dostrzegamy zupełnie inny punkt widzenia. Czytamy i zaczynamy lepiej rozumieć nasze dzieci.

W jednym z wywiadów profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Krzysztof Wielecki, mówił o tym, że istnieje ścisły związek między czytaniem książek a naszymi relacjami społecznymi:
„Obserwujemy deficyt uczuć wyższych, w związku z czym nie potrafimy spojrzeć na sytuację z perspektywy innego człowieka, zrozumieć, dlaczego on myśli inaczej i chce inaczej. Beletrystyka kiedyś kształtowała te uczucia wyższe, pokazywała motywy, wahania i tak dalej (…). Obywatele nie rozumieją świata, w którym żyją, jego wyzwań i potrzeb (nawet swoich potrzeb nie bardzo rozumieją) i nie potrafią odczuwać, współczuć. Niezrozumienie drugiego człowieka powoduje brak zaufania”.
Zatem książka może być przewodnikiem w świecie naszych złożonych relacji, uczuć i potrzeb.

„Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach” Stanisław Lem

Jest oknem nie tylko w znaczeniu poznawczym. Może ona kształtować naszą osobowość, wspierać naszą otwartość i elastyczność, wskazując wiele odpowiedzi na jedno pytanie i wiele rozwiązań jednego problemu.
Bohaterowie książek zazwyczaj nie załamują rąk i nie siedzą biernie w nieskończoność na kilkudziesięciu kolejnych stronach – uczą działania, radzenia sobie, poszukiwania, sprawdzania – takie cechy chcemy wspierać u naszych dzieci, takie postawy są bliskie rodzicom.

3. Książka jest przewodnikiem po etyce

Fikcja literacka w bezpieczny sposób przeprowadza czytelnika przez różne etyczne manowce. Młody odbiorca ma okazję doświadczyć przeżyć bohaterów, z którymi spotyka się lub może się spotkać w realnym życiu. Ich wybory pomagają kształtować jego wrażliwość, akceptację lub jej brak wobec motywów, decyzji i działań, z którymi mierzą się bohaterowie, a może i on sam.

4. Czytanie podnosi samoocenę

Dobrze się czujemy, gdy możemy dołączyć do rozmowy na temat, o którym ostatnio czytaliśmy. Mamy coś do powiedzenia, czujemy się uwzględnieni i włączeni. Łatwiej nawiązać znajomość, podtrzymać kontakt. Nasze dziecko idzie na lekcję i zaskakuje nauczyciela wiadomościami, których nie ma w podręczniku. To przyjemne czuć się zauważonym i docenionym.

5. Czytanie wzmacnia relację

Dzieci, którym czyta się codziennie, czują się ważne i kochane – rodzice mają dla nich czas.
A wspólnie spędzony czas umacnia więź. Szczególnie wieczorne czytanie w wielu rodzinach przybiera formę prawdziwego rytuału. Po czytaniu przychodzi czas na rozmowę, która jest zaproszeniem do świata swoich przeżyć i myśli. Bezcenna okazja, by być blisko.

Fragment  artykułu ze strony www: 

https://dziecisawazne.pl/wplyw-dzieci-doroslych-czytanie/

Recenzje książek:

https://webimage.pl/pics/147/0/d83875.jpg

Dunia nie może zasnąć. Tata każe jej liczyć owce, ale Dunia woli policzyć wszystkie te razy, kiedy była szczęśliwa. A do liczenia ma dużo, bo od kiedy poszła do pierwszej klasy, wydarzyło się tyle dobrych rzeczy. Przede wszystkim poznała swoją przyjaciółkę Fridę! Ale choć Dunia jest chyba najszczęśliwszą osobą na świecie, to przecież i ona bywa czasem smutna. Jak wtedy, kiedy… 
Pogodna opowieść o szkole i przyjaźni z perspektywy pierwszoklasistki - w sam raz dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/103000/103027/352x500.jpg

Kiedyś Maurycy nie miał żadnych problemów, a teraz tak: chłopiec jest gruby, a wręcz przerażająco otyły. Nadwagę ma również jego mama, babcia, a nawet pies. Szkolni koledzy dokuczają chłopcu, natomiast jego ojciec chce zafundować mu odchudzający trening i dietę.
Maurycy zaprzyjaźnia się z Malwiną, która również jest odrzuconą przez otoczenie samotnicą. Czy dzieci będą umiały sobie nawzajem pomóc?

https://s.znak.com.pl//files/covers/card/f1/T240714.jpg

Zuzia marzy o noskawerze. Oryginalnym, pachnącym, takim, jaki ma Jackson Beever. I połowa (ta fajniejsza połowa) dziewczyn z klasy. Kiedy dostaje go pod choinkę od babci – jest w siódmym niebie! Fajniejsza połowa wreszcie ją dostrzega! W międzyczasie Zuzia też coś dostrzega, coś zupełnie zaskakującego! I robi jej się bardzo wesoło, nawet kiedy okazuje się, że TERAZ najmodniejsze są lightmany, a swojego noskawera może spokojnie oddać babci. Zabawna historia o modzie i jej uleganiu.

https://cf2-taniaksiazka.statiki.pl/images/large/F8A/9788381250740.jpg

Niezwykle pouczająca i wzruszająca opowieść o akceptacji, zrozumieniu oraz szlachetności. "Cudowny chłopak" to reedycja powieści "Cud chłopak" autorstwa R. J. Palacio.

August jest 10-letnim chłopcem, jednak od urodzenia zmaga się z deformacją twarzy, która skutecznie utrudnia jego relacje z rówieśnikami. Pomimo 27 przebytych operacji jego wygląd nadal znacznie różni się od pozostałych chłopców w jego wieku. To niełatwe, kiedy każdego dnia na ulicy trzeba zmierzyć się z ciekawskim i przenikającym wzrokiem przechodniów. Chłopiec starał się prowadzić normalne życie, ale do tej pory uczył się w domu. Nadszedł jednak w końcu czas, aby po raz pierwszy udać się do szkoły i stawić czoła chorobie.

August trafia do 5 klasy i od samego początku wzbudza niechlubne zainteresowanie wśród reszty uczniów, którzy widzą w nim jedynie dziwaka, który nie pasuje do reszty grupy. Bohater doświadcza licznych przykrości i upokorzenia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że choroba jest przyczyną nienawiści skierowanej w jego stronę. Chłopiec ma świadomość tego, że wygląd zewnętrzny nie powinien definiować człowieka, jego rodzina od samego początku próbowała budować w nim poczucie własnej wartości. August wie, że tak naprawdę w życiu liczy się nasze wnętrze, niełatwo jednak wytrwać w swojej wierze, kiedy zewsząd otacza nas niechęć i wrogość. Na szczęście chłopiec na swojej drodze spotyka również ludzi, którzy okażą wobec niego wiele zrozumienia i serdeczności, a także udowodnią, że każdy z nas jest wyjątkowy na swój własny i niepowtarzalny sposób.

"Cudowny chłopak" to powieść autorstwa R. J. Palacio. Pozycja skierowana jest głównie dla młodzieży, jednak wartość którą za sobą niesie sprawia, że może po nią sięgnąć Czytelnik w każdym wieku. Na podstawie książki w 2017 roku powstała również ekranizacja o tym samym tytule. Reżyserii podjął się Stephen Chbosky, w główne role wcielili się natomiast: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

R. J. Palacio urodziła się w 13 lipca 1963 roku w Nowym Jorku. Zanim zajęła się pisaniem książek, pracowała jako projektantka grafiki. "Cudowny chłopak" został uznany w 2017 roku najlepszą książką obrazkową, dzięki czemu autorka została laureatką nagrody Goodreads Choice Awards.