Laboratorium Wyobraźni

Dnia 1 grudnia 2016 roku odbyła się wycieczka do Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu klasy 2i (p. Anna Zgórecka) , 2f (p. Dorota Matusiak) wraz z nauczycielem bibliotekarzem. Celem wycieczki było poznanie tajników nauki oraz rządzącym naszym światem zasad fizyki i innych dziedzin wiedzy.

Laboratorium Wyobraźni jest pierwszym w Wielkopolsce centrum nauki, skierowanym do młodych ludzi, mającym na celu w nowatorski sposób rozbudzić ciekawość świata, rozwijać wyobraźnię, a także zainteresować ich naukami ścisłymi.

Zwiedzanie wystawy , a raczej interaktywną naukę poprzez zabawę wśród eksponatów prezentujących zjawiska z różnych dziedzin nauki zaczęliśmy od przygody z takimi dziedzinami nauki jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. W drugiej części dwa stanowiska multimedialne wprowadziły wszystkich odkrywców w niezwykły świat biologii i fizyki. Stół multimedialny umożliwił badanie wieku drzew oraz fauny i flory pod powierzchnią ziemi. Trzecia część wystawy interaktywnej jaką zwiedziliśmy to tak zwana „ciemnia”, która pozwalała na obserwację zjawisk związanych ze światłem takich jak np. zasada działania aparatu fotograficznego, bieg promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw czy lustro fenickie.

Potem w laboratorium chemicznym wykonaliśmy parafinowe mydełka, a w specjalnym roztworze same otwierały się lśniące gwiazdki świąteczne. Dzieci doświadczyły, że praca naukowa to często niezwykła przygoda pełna różnorodnych kolorów i dźwięków. Dodatkowo jest ona uzależniona od dobrej pracy zespołowej.