Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 10 grudnia 2019 roku w bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania na poziomie klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy posiedli w stopniu najwyższym umiejętność pięknego czytania, a także rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz propagowanie czytania wartościowych tekstów.

 W tym roku konkurs oparty był na ciekawych seriach wydawniczych, książkach, które zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Były to w większości nowe tytuły, które miały zainteresować ucznia ciekawym tekstem oraz szatą graficzną.

 Dla klas czwartych przewidziane były książki z serii Hania Humorek autorstwa Megan McDonald, amerykańskiej autorki, która większość przygód Hani oparła na własnych doświadczeniach. Pisarka zrobiła z Hani starszą siostrę, gdyż chciała się przekonać jak to jest wszystkimi rządzić. Zabawnej atmosfery dopełniły idealnie dopasowane ilustracje Petera Reynoldsa.

Dla klas piątych poleciłyśmy serię Filipek i... Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby - wzruszającej, a zarazem pełnej ciepłego humoru, opisującej przygody rozrabiaka Filipa Zaskrońca , zilustrowanej kreską Joanny Zegner-Kołat. Była to doskonała lektura dla młodego czytelnika, ale i dla dorosłych, którzy uwielbiali serię książek o Mikołajku.

Dla klas szóstych wybrałyśmy przezabawną serię Dziennik Cwaniaczka  Jeffa Kinneya. Książki z tej serii opowiadały o życiu nastoletniego Grega Heffleya, który opisał swoje perypetie i zmagania ze szkolną rzeczywistością w prowadzonym przez siebie dzienniku. Zdarzenia inspirowane zostały osobistymi przeżyciami twórcy.

 Dla klas siódmych zaproponowałyśmy serię książek Andrzeja Maleszki pt. Magiczne Drzewo. Była to polska seria powieści w konwencji realistyczno – magicznej. Błyskotliwe połączenie świata rzeczywistego i fantastycznego zaowocowało niepowtarzalnym cyklem opowiadań. Pierwszy tom (Czerwone krzesło) rozpoczął się, gdy wskutek ogromnej burzy upadł sędziwy dąb o nadprzyrodzonych mocach. Dąb trafił do tartaku, a jego cząstki rzemieślnicy zamienili w różne przedmioty, które przejęły czarodziejską siłę. Każdy z drewnianych drobiazgów trafił do innego zakątka świata. W kolejnych częściach dzieci wyruszały w podróż śladem zaczarowanych przedmiotów, podczas których przeżywały mnóstwo fantastycznych przygód.

Dla klas ósmych przeznaczono  przezabawną serię  książek fantastycznych o polskich nastolatkach  Rafała Kosika „Felix, Net i Nika”. Bohaterowie powieści posiadali różne wybitne umiejętności. Felix był uzdolnionym konstruktorem, Net prawdziwym mózgiem informatycznym i programistą, a Nika, oprócz tego, że była najbardziej samodzielną dziewczynką, miała niezwykłą intuicję. Przyjaciele obdarzeni byli talentem do pakowania się w niesamowite przygody.

Uczniowie zaprezentowali wcześniej wylosowane fragmenty powyższych lektur, a komisja oceniając poszczególnych uczniów kierowała się następującymi kryteriami: poprawnością i wyrazistością czytanego tekstu, płynnością, tempem i intonacją.

Oto wyniki konkursu:

na poziomie klas czwartych:

Monika Bębel – 1 miejsce

Antoni Słowiński – 2 miejsce

Jakub Witkowski – 3 miejsce

na poziomie klas piątych:

Jagoda Mężyńska – 1 miejsce

Zuzanna Polowczyk – 2 miejsce

Igor Pytlik – 3 miejsce

na poziomie klas szóstych:

Marianna Wilanowska – 1 miejsce

Marta Kiersk – 2 miejsce

Zofia Brzezińska – 3 miejsce

na poziomie klas siódmych:

Zofia Ewertowska – 1 miejsce

Julia Nowak – 1 miejsce

Amelia Czarnota – 2 miejsce

Karolina Maj – 3 miejsce

Wręczono dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy