Konkurs pięknego czytania

Dnia 1 kwietnia 2019 roku w bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania na poziomie klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy posiedli w stopniu najwyższym umiejętność pięknego czytania, a także rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz propagowanie czytania wartościowych tekstów.

W tym roku konkurs oparty był na tytułach książek, które biblioteka otrzymała w ramach Fundacji PKO Bank Polski. Są to nowe lektury, które mają zainteresować ucznia ciekawym tekstem oraz szatą graficzną. Dla klas czwartych przewidziana była książka Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”, opowiadająca o drzewie , które rośnie wśród starych, brzydkich kamienic i jak się okazuje wkrótce przeznaczone jest do wycięcia, a kamienice do rozbiórki. Dzięki staraniom mieszkańców drzewo przetrwa  i zintegruje wszystkich sąsiadów, zostanie  symbolem wolności.

Dla klas piątych poleciłyśmy książkę Marcina Pałasza „Sposób na Elfa” - wzruszająca, a zarazem pełna humoru historia miłości psa do człowieka i człowieka do psa.

Dla klas szóstych książka „Oskar i pani Róża” Eric-Emmannuela Schmitta opowiadająca o umieraniu 10 letniego Oskara, u którego zdiagnozowano białaczkę. Chłopiec ma przed sobą jedynie dwanaście lat życia. Ciocia Róża pracująca jako wolontariuszka w szpitalu pomaga mu przetrwać najcięższe chwile i wspiera go do końca w ciężkiej chorobie.

Dla klas siódmych wybrano „Hobbit czyli tam i z powrotem” Tolkiena – powieść fantasy obraz zaczarowanego świata pełnego krasnoludów, elfów i smoków.

Dla klas ósmych przeznaczono powieść historyczną z czasów cesarza Nerona napisaną przez Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.

Uczniowie zaprezentowali wcześniej wylosowane fragmenty powyższych lektur, a komisja oceniając poszczególnych uczniów kierowała się następującymi kryteriami: poprawnością i wyrazistością czytanego tekstu, płynnością, tempem i intonacją.

Oto wyniki konkursu

Na poziomie klas czwartych :

I miejsce – Jagoda Mężyńska kl.4c

Na poziomie klas piątych:

I miejsce – Zofia Brzezińska kl.5d

II miejsce – Marianna Wilanowska kl.5d

III miejsce –Wiktoria Dworacka kl.5a

Na poziomie klas szóstych:

I miejsce – Amelia Czarnota kl.6c

I miejsce – Zofia Ewertowska kl.6c

II miejsce – Karolina Maj kl.6c

III miejsce –Julia Nowak kl.6c

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Tą drogą kierujemy wielkie podziękowania dla pani Natalii Velikov - logopedy, która pomagała  nam w wyłonieniu uczniów najpiękniej czytających.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.