Konkurs pięknego czytania

Dnia 11 kwietnia 2018 roku w bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania na poziomie klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy posiedli w stopniu najwyższym umiejętność pięknego czytania, a także rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz propagowanie czytania wartościowych tekstów.

W tym roku konkurs oparty był na tytułach książek, których akcja dzieje się na najmniejszym i odległym kontynencie australijskim, wpisując się w szkolny projekt edukacyjny „Australia i Nowa Zelandia”.

Uczniowie klas czwartych i piątych mieli do przeczytania wylosowany fragment 5 tomu Kronik Archeo Agnieszki Stelmaszyk pt.”Zagadka Diamentowej Doliny”. Książka ta opowiada przygody dwóch zaprzyjaźnionych rodzin archeologów podczas wakacji spędzanych na kontynencie australijskim. Głównymi bohaterami są dzieci państwa Ostrowskich,tj.Ania i Bartek oraz państwa Gardnerów, córka Mary-Jane oraz bliźniaki Jim i Martin, którzy w zadziwiający sposób zmierzą się z odnalezieniem legendarnej doliny diamentów.

Z tą książką nie sposób się nudzić, każdy znajdzie tu i ciekawe informacje, dotyczące miejsca, w którym będzie działa się akcja, są też przypisy odnośnie trudniejszych wyrazów, czy prawdziwych postaci, o których można tu przeczytać. Możemy spotkać zwierzęta, które żyją w Australii, dowiedzieć się czegoś o nich. Książka zatem i uczy i bawi jednocześnie.

Uczniowie klas szóstych i siódmych mieli do przeczytania  fragment książki Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów”.

Książka opowiada o przygodach 14 letniego ucznia gimnazjum w czasach zaboru rosyjskiego, co wiązało się z tym, że nie można było używać języka ojczystego. W tych ciężkich czasach Tomek miał wyjątkową okazję odbyć wraz ze swoim ojcem i przyjaciółmi ojca daleką, egzotyczną podróż do Australii. Ojciec jego był bowiem łowcą dzikich zwierząt do ogrodów zoologicznych. Dla Tomka była to wspaniała, niezapomniana przygoda podczas, której nauczył się wielu potrzebnych rzeczy w dorosłym życiu, a także poznał mieszkańców, historię tego najmniejszego kontynentu oraz różnorodność panującej tam fauny i flory australijskiej. Tam właśnie poznał także pewną młodą damę, która będzie już stałą współbohaterką jego przygód w kolejnych książkach z tego cyklu.

Uczniowie zaprezentowali wcześniej wylosowane fragmenty powyższych lektur, a komisja oceniając poszczególnych uczniów kierowała się następującymi kryteriami: poprawnością i wyrazistością czytanego tekstu, płynnością, tempem i intonacją. Oto wyniki konkursu

Na poziomie klas czwartych :

I miejsce – Marianna Wilanowska kl. 4d

II miejsce –  Kaja Kułaczkowska kl. 4b

III miejsce – Wiktor Jastrzębowski kl.4d

Na poziomie klas piątych:

I miejsce – Julia Nowak kl.5c

II miejsce –  Jakub Klapa kl.5b

III miejsce – Emilia Małecka kl.5e

Na poziomie klas szóstych:

I miejsce –  Olaf Burdziuk kl.6b

II miejsce –  Urszula Pogodzińska kl.6d

III miejsce – Tomasz Pawlaczyk kl.6c

Na poziomie klas siódmych:

I miejsce Oliwia Kolasińska kl.7b

II miejsce – Natalia Wichłacz kl.7b

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Tą drogą kierujemy wielkie podziękowania dla pani Natalii Velikov - logopedy, która pomagała  nam w wyłonieniu uczniów najpiękniej czytających.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy